Про це пише Bloomberg з посиланням на обізнані джерела.

Вашингтон дав зрозуміти, що Трамп готовий фіналізувати угоду про природні ресурси, яка перебувала на паузі після його конфлікту із Володимиром Зеленським в Овальному кабінеті минулого тижня, за умови, що український лідер погодиться на конкретний шлях до перемир’я та переговорів із Москвою, кажуть джерела.

Ці додаткові умови є основною причиною, чому угода про економічну співпрацю досі не була підписана, попри публічні заяви Трампа та Зеленського про готовність завершити її, зазначають джерела, які говорили на умовах анонімності.

Що далі

Можливий прогрес у переговорах щодо угоди в найближчі дні, а українські та американські чиновники можуть зустрітися в Саудівській Аравії, куди Зеленський має вирушити наступного тижня, кажуть деякі джерела. Інші застерігають, що позиція США може змінитися, оскільки Трамп відомий своєю непередбачуваністю.

Білий дім не відповів на запит про коментар.

Кілька чиновників адміністрації Трампа заявили останніми днями, що угода щодо критично важливих мінералів є ключовим елементом та кроком у реалізації плану президента США щодо миру в Україні.

Зеленський у четвер у Брюсселі заявив лідерам ЄС: «Україна та Америка відновили роботу. Ми сподіваємося, що наступного тижня відбудеться змістовна зустріч».

Позиція Росії

Немає жодних ознак, що президент Росії Владімір Путін готовий погодитися на завершення вторгнення, так само як і немає доказів того, що США чинять тиск на Москву для компромісу, що різко контрастує з вимогами до Зеленського. Будь-яке перемир’я потребує згоди не лише України, а й Росії для припинення бойових дій.

США посилили тиск на Зеленського, призупинивши всю військову допомогу та припинивши обмін розвідданими – цей крок, за словами європейських посадовців, спрямований на те, щоб змусити українського лідера піти на поступки Трампу.

Радник з національної безпеки США Майк Волц заявив в ефірі Fox, що якщо сторони «рухатимуться до переговорів і справді представлять заходи для зміцнення довіри, тоді президент серйозно розгляне питання про скасування цієї паузи».

Рішення припинити обмін розвідданими є безпрецедентним кроком, який, за словами чинних і колишніх американських та європейських посадовців, може завдати серйозної шкоди трансатлантичним відносинам.

Європейський розвідник зазначив, що обмін інформацією між союзниками часто є питанням захисту життів. Зазвичай така практика вважається поза політикою і не використовується як засіб тиску.

Київ покладається на союзницьку розвідку – яку кілька чиновників назвали життєво необхідною – починаючи від раннього попередження про російські повітряні атаки та наземні операції до визначення військових цілей. Деякі можливості, які союзники надають Україні, зокрема британські крилаті ракети Storm Shadow, також залежать від американських даних.

Колишній директор ЦРУ Джон Бреннан назвав цей крок «тактикою тиску та шантажем» в інтерв’ю британському Times Radio в четвер.

«Ніколи, ніколи у моєму досвіді ми не припиняли обмін розвідданими з політичних причин», – сказав він.

Переговори з Росією

На додачу до вимог до України, американські чиновники також ведуть переговори з Росією, повідомило одне з джерел, хоча неясно, чи чиниться на Москву якийсь тиск, щоб вона пішла на поступки.

Адміністрація Трампа дала зрозуміти, що будь-яка угода про припинення вогню вимагатиме від України територіальних поступок і виключення можливості членства в НАТО. Також залишається незрозумілим, чи надаватимуть США якісь додаткові гарантії безпеки, окрім тих, що пов’язані з угодою про мінеральні ресурси.

Реакція Європи

Кілька європейських посадовців вважають, що Путін не змінив свою кінцеву мету – захоплення України, і йому не можна довіряти. Війна припиниться, якщо Путін відкличе своє вторгнення.

Велика Британія активно працює над тим, щоб домогтися відновлення військової допомоги США та розвідданих для України, повідомив представник Лондона.

Цей крок може суттєво обмежити як оборонні операції Великої Британії, так і можливості британських ракет Storm Shadow, які використовують американські навігаційні дані та операційну підтримку, зазначив чиновник. Водночас Велика Британія продовжить робити все можливе, щоб самостійно надавати Україні розвідувальну інформацію, додав він.

Представники британського уряду відмовилися від коментарів.

«Ми не знаємо, чи буде угода», – сказав прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер під час візиту до оборонного підприємства на північному заході Англії у четвер. «Бойові дії тривають, і це велика помилка – думати, що потрібно просто почекати на угоду».

Намір Путіна

Однією з головних цілей Європи є перевірка того, наскільки серйозно Трамп вірить у готовність Путіна до реалістичного мирного врегулювання. Лідери Європи, зокрема Велика Британія та Франція, розробляють план надання Україні гарантій безпеки, необхідних для будь-якого мирного врегулювання.

Лондон і Париж чітко заявили, що ці гарантії потребуватимуть підтримки з боку США, але Трамп поки що не дав чіткої відповіді.

Деякі європейські чиновники стурбовані тим, що прагнення Трампа до швидкого перемир’я без гарантій безпеки може нав’язати Києву невигідну угоду, яка поставить під загрозу безпеку всього континенту.

Ті ж чиновники скептично ставляться до того, що Путін погодиться на введення західних миротворців в Україну, попри заяви Трампа про таку можливість. Міністр закордонних справ Росії Сєргєй Лавров у четвер відкинув цю ідею.

Якщо Москва дотримуватиметься такої позиції під час переговорів, офіційні особи сподіваються, що Трамп зрозуміє: саме Путін не готовий до компромісу.

Найбільший страх у цьому сценарії – що Трамп просто відмовиться від переговорів, залишивши після себе хитке перемир’я, яке навряд чи втримається, зазначають джерела.