Північний апеляційний господарський суд скасував рішення Господарський cуд міста Києва, що дозволяло забудувати садибу Пилипа Баккалинського за адресою вул. Юрія Іллєнка, 30. Про це пише активіст Дмитро Перов.

Він поввідомив, що ТОВ «Амелін-30» планувало реалізувати проект будівництва 9-поверхового офісного центру на місці памʼятки. Втім, активіст Олександр Дядюк та міська рада подали апеляцію на рішення і сьогодні суд її задовольнив. Проте забудовник може спробувати оскаржити це рішення протягом 30 днів.

Особняк отримав статус об’єкта культурної спадщини Києва у квітні 2021 року. У 2022 році Київрада внесла зміни у рішення про передачу землі в оренду: будівлю можна було лише реставрувати. Проте забудовник ТОВ «Амелін-30» вирішив оскаржити це у суді. У квітні 2024 року суд першої інстанції Господарського суду повернув попереднє рішення, яке дозволяло тут будівництво.

Пилип Степанович Баккалинський — військовий, походив з української козацької родини з Київщини. Він відзначився в боях з Османською імперією, 1878-79 рр., за що отримав земельний наділ на Лукʼянівці — сучасна вул. Іллєнка, 30. Втім, звести там окрему садибу через малогрошівʼя зміг лише наприкінці свого життя. 1908 р. відійшов в інший світ. Похований на Лукʼянівському кладовищі. Могила є памʼяткою історії.

У травні 2023 року Київська міська прокуратура зобовʼязала власника ТОВ «Амеллін-30» укласти договір на памʼятку архітектури з Департаментом культурної спадщини КМДА і дбати про стан будівлі. Позов задовольнив суд першої інстанції, а згодом — суди апеляційної й касаційної інстанцій.

У червні 2024 року Касаційний суд зобовʼязав власника садиби Баккалинського укласти охоронний договір, адже без нього належну охорону будівлі не здійснюють, а також загрожують її збереженню й порушують «громадський інтерес». З таким позовом міська прокуратура звернулася до суду наприкінці 2022 року.