Про це повідомила ініціатива група, яка боролась за повернення статусу.
31-го жовтня у Шостому адміністративному суді Києва відбулось засідання у справі скасування пам’ятки — і відсьогодні «Квіти» знов мають охоронний статус.
Що відомо про скандал з модерністським павільйоном «Квіти України»?
Павільйон «Квіти України» був збудований у 1980-х роках у стилі пізнього модернізму за проєктом архітектора Миколи Левчука. Він слугував платформою розповсюдження рослин, майданчиком експериментальної флористики, центром навчання та дозвілля містян.
Так, 2019 року «Квіти України» купила компанія Rockwill Group на чолі з Олексієм Пишним, яка вирішила переробити будівлю на восьмиповерховий офісний центр із надбудовою та підземним паркінгом.
Наприкінці червня 2021 року забудовник зрізав 30-річний виноград, який заплітав чільний фасад будинку, та почав демонтувати інтер’єр, у тому числі оригінальні люстри й вітражі, вкриті андуліном. 6 липня 2021 року поблизу будівлі відбувся мітинг, на якому громадські активісти вимагали реставрувати модерністичну споруду, а не реконструювати її на типовий торгово-офісний центр.
Своєю чергою, 12 липня 2021 року власник будівлі розпочав демонтаж головного фасаду павільйону, що обурило місцевих мешканців. Вони у відповідь зруйнували паркан навколо будинку і почали блокувати будівельну техніку.
Будівля отримала охоронний статус пам’ятки архітектури й монументального мистецтва. Але потім було розпочато три судові справи: проти статусу пам’ятки, проти активіста з ініціативи «Зберегти Квіти України» і щодо доведення авторського права архітектора автентичної будівлі Квітів. 28 липня 2022 року архітектор «Квітів України» програв у суді про авторське право, суддя ухвалив рішення на користь забудовника.
У грудні 2022 будівлю позбавили статусу пам’ятки, ухваливши рішення на користь забудовника, тому активісти подали на апеляцію. Оскільки будівля більше не була памʼяткою, то на забудовника більше не діяв припис Міністерства культури про заборону будівельних робіт.
У своєму позові проти Мінкульту й Департаменту культурної спадщини забудовник використав оцінку експертів комунального закладу «Центр консервації предметів археології», які заперечили цінність й унікальність будівлі, а також заявили, що вона не відповідає критеріям пам’ятки. Попри це, в Мінкульті заявляли, що «Квіти України» залишаються пам’яткою культури й мають охоронний статус.
У червні цього року будівлю намагалися продати за 5 мільйонів доларів. В оголошенні було вказано, що шестиповерховий будинок підходить для розміщення магазинів, кафе, барів та інших об’єктів сфери послуг.
Фото: відкриті джерела