Як йдеться в матеріалі Судово-юридичної газети, новий закон про мобілізацію свідчить, що самостійно ТЦК не має повноважень затримувати людей.
Також нема повноважень доставляти громадян до ТЦК. Це може робити лише поліція при порушенні призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку, порушенні законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
“Про місце перебування особи, затриманої за вчинення адміністративного правопорушення, негайно повідомляються її родичі, а на її прохання також власник відповідного підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган. … Адміністративне затримання може тривати не більш як 3 години”, – пише видання.
У переліку осіб, які здійснюють доставлення до ТЦК, відсутні працівники ТЦК.
Які повноваження мають працівники ТЦК
Згідно з постановою Кабміну №560, керівники районних чи міських ТЦК звертаються до поліції для адміністративного затримання та доставлення до ТЦК осіб, а також вживають заходів разом з представниками поліції до адміністративного затримання та доставляння до ТЦК осіб, які відмовляються від отримання повісток або порушили правила військового обліку.
При цьому не конкретизується, що мається на увазі під “вжиттям заходів”. Однак це не означає, що ТЦК таким чином уповноважили на здійснення затримання і доставлення.
Які повноваження має поліція
Видання зазначає, що поліція може здійснити адміністративне затримання у разі відмови від отримання повістки або ж у разі відмови прослідувати до ТЦК.
Однак виникають питання стосовно відповідності норм про доставлення “до найближчого ТЦК” з постановою Кабміну від 30 грудня 2022 р. №1487, відповідно до якої доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП з метою складення протоколів відбувається “до відповідного ТЦК, в якому ця особа перебуває/повинна перебувати на військовому обліку.
Мобілізаційний закон: усе, що слід знати військовозобов’язаному
Новий закон про мобілізацію набув чинності з 18 травня 2024 року й відтоді всі військовозобов’язані чоловіки мають протягом 60 днів оновити свої дані у ТЦК. Якщо вони цього не зроблять, то їх можуть притягнути до відповідальності.
Тим часом з 18 травня запрацював електронний кабінет військовозобов’язаного. У ньому військовозобов’язані повинні зареєструвати свій номер телефону, вказати електронну пошту та місце проживання. Їм треба буде додати свої дані через ТЦК, СП та цей ресурс.
Нагадаємо, з 4 травня скасовано статус «обмежено придатний» для військовозобов’язаних. А ті чоловіки, які отримали його раніше, матимуть 9 місяців, аби повторно пройти ВЛК і потрапити у категорію «непридатних» або «придатних» до військової служби. Про те, як визначатимуть придатність військовозобов’язаних за оновленими нормами, читайте в матеріалі КИЇВ24.
Верховна Рада України також затвердила збільшення штрафів для ухилянтів. Порушники мобілізаційного закону платитимуть державі від 3400 до 25 000 грн. Штрафи накладатимуть впродовж трьох місяців з дня виявлення правопорушення, але не пізніше одного року з моменту його вчинення.
Зазначимо, за новими нормами, усі військовозобов’язані мають уточнити свої дані у ТЦК, включно з тими, хто має бронювання. Крім цього, бізнес зобов’яжуть не тільки вести військовий облік, а й забезпечувати вручення повісток. Детальніше про вручення повісток на роботі — читайте за посиланням.