Про це повідомляє газета Financial Times із посиланням на інформацію європейських посадовців.

Відомо, що 45-хвилинна розмова відбулася минулого тижня, до інавгурації Трампа, тоді Білий дім її не коментував. Фредеріксен після розмови підкреслила, що острів, який є автономною територією Данії, не продається, зазначивши при цьому “великий інтерес” США до цієї території.

П’ятеро чинних та колишніх високопосадовців, які були поінформовані про цю розмову, сказали, що розмова пройшла дуже погано. Вони наголосили, що Трамп був агресивним і конфронтаційним після коментарів прем’єрки Данії щодо того, що острів не продається, попри її пропозицію про більшу співпрацю щодо військових баз і розробки корисних копалин.

“Це було жахливо”, – сказав один зі співрозмовників.

Інший зазначив, що Трамп був “дуже жорстким”.

“Це був холодний душ. Раніше було важко сприймати це серйозно. Але тепер я думаю, що це серйозно і потенційно дуже небезпечно”, – зазначив він.

Газета зазначає, що у Європі багато хто сподівався, що слова Трампа про прагнення встановити контроль над Гренландією з міркувань “національної безпеки” були переговорним трюком, призначеним для посилення впливу на НАТО, Росію і Китай. Однак дзвінок із Фредеріксен “зруйнував ці надії”.

“Наміри були дуже чіткими. Вони хочуть цього. Данці зараз перебувають у кризовому стані”, – сказав один зі співрозмовників газети.

Інший співрозмовник зазначив, що “данці абсолютно налякані цим”. За словами колишнього данського посадовця, під час розмови Трамп “погрожував конкретними заходами проти Данії, такими як цільові тарифи”.

Водночас, як пише газета, офіс прем’єр-міністерки Данії заявив, що “не визнає інтерпретацію розмови, надану анонімними джерелами”.

Зазначимо, про погрози тарифами розповідала й Фредеріксен. Після розмови зазначила, що Трамп не відмовився від своїх погроз ввести високі тарифи, якщо Данія не відмовиться від Гренландії.

Прем’єр-міністерка тоді не відповіла, чи пом’якшила розмова з Трампом кризу, яка, треба сказати, існує між Сполученими Штатами і Данією. Але вона підкреслила, що “ми перебуваємо в серйозній ситуації”.

Про намір “купити” Гренландію Трамп говорив іще під час своєї першої каденції на посаді президента США. Знову він заговорив про це у своїй соцмережі Truth Social 23 грудня 2024 року, заявивши, що контроль Сполучених штатів над островом “є абсолютною необхідністю”.

Після інавгурації 20 січня 47-й президент США назвав причини “купівлі” Гренландії у Данії. Він сказав, що Данія не може утримувати острів як автономну територію і США могли б допомогти зменшити витрати. Також він нагадав, що біля берегів Гренландії часто ходять російські та китайські кораблі, і ця угода потрібна для міжнародної безпеки.

Міністр закордонних справ Данії Ларс Льокке Расмуссен відповів на чергову пропозицію Трампа щодо Гренландії зауваженням, що США не можуть “робити все, що їм заманеться”, якими б великими та впливовими вони не були.