Про це пише AFP.

Трамп, який стривожив європейські столиці своїм раптовим зближенням із Росією, заявив, що досягнуто «значного прогресу» в напрямку угоди для завершення конфлікту в Україні і що переговори перебувають на вирішальному етапі.

«Це або станеться досить скоро, або не станеться взагалі», — сказав Трамп на пресконференції зі Стармером.

Непередбачуваний президент США також применшив попередній конфлікт з українським лідером Володимиром Зеленським, який посилив побоювання, що Трамп може виключити Україну з переговорів із російським президентом Володимиром Путіним.

«Я дуже поважаю його», — сказав Трамп про Зеленського.

Раніше в Овальному кабінеті він також відмовився від своєї колишньої заяви, що Зеленський є диктатором, зазначивши: «Я таке казав? Не можу повірити, що я це сказав».

Але щодо американських гарантій безпеки, які Велика Британія та Франція хочуть отримати в обмін на розгортання миротворців в Україні у разі угоди з Росією про завершення війни, Трамп залишився непевним.

Президент США заявив, що він «відкритий до багатьох варіантів» щодо гарантій безпеки, але спочатку хоче досягти угоди між Росією та Україною.

Трамп також додав, що вважає, ніби Путін «дотримається свого слова», відкинувши застереження Стармера, що припинення вогню без американських гарантій дозволить Росії знову вторгнутися в Україну.

Це зробило Стармера другим лідером за тиждень, який залишив Вашингтон із порожніми руками щодо України – після того, як президент Франції Еммануель Макрон у понеділок також намагався переконати Трампа.

«Ми повинні виграти мир», — сказав Стармер на спільній пресконференції. «Це не може бути мир, який винагороджує агресора».

Однак британський прем’єр намагався продемонструвати готовність до дій щодо України, оскільки Трамп неодноразово закликав європейські країни більше вкладатися в оборону свого континенту.

«Я чітко заявляю, що Велика Британія готова розмістити війська на землі та підняти в небо авіацію для підтримки угоди», — сказав Стармер.

В інтерв’ю Fox News пізніше Стармер похвалив Трампа за лідерство в мирних ініціативах, але наголосив: «Ми повинні захистити цю угоду».

«Ця угода має бути тривалою», — підкреслив він.

Раніше британські чиновники закликали США надати підтримку, зокрема авіаційну та супутникову розвідку, а також повітряні сили у разі необхідності.

Попри відсутність гарантій щодо України, Стармер, схоже, повертається додому задоволеним після зустрічі з Трампом, який назвав його «жорстким переговорником».

Трамп пообіцяв Стармеру «чудову» торговельну угоду, яка могла б допомогти Британії уникнути тарифів, якими він пригрозив іншим країнам на початку свого другого терміну.

«Він старався. Він працював над цим, скажу вам», — сказав Трамп із усмішкою, коли його запитали, чи зміг британський прем’єр переконати його не запроваджувати мита.

У ретельно спланований момент у Овальному кабінеті Стармер також передав Трампу лист від короля з запрошенням здійснити безпрецедентний другий державний візит як президента США.

«Такого ще ніколи не було», — заявив Стармер. «Це справді історична подія».

Президент США сказав, що для нього це «честь», і підтвердив, що відвідає Британію разом із першою леді Меланією Трамп.

Але щодо України світ тепер уважно стежитиме за зустріччю Трампа із Зеленським у Білому домі в п’ятницю.

Лідери підпишуть масштабну угоду, яка надасть Вашингтону ексклюзивний доступ до рідкісних мінералів України, що Трамп вимагав як «відшкодування» за військову допомогу США Києву.

«Ми будемо копати, копати й ще раз копати», — сказав Трамп журналістам.

Зеленський сподівався, що угода міститиме гарантії безпеки від США, але, схоже, їх там немає.

Переговори між американськими та російськими чиновниками, які почалися після несподіваного телефонного дзвінка Трампа та Путіна трохи більше двох тижнів тому, тривають без участі України.

Путін у четвер заявив, що початкові переговори «дають певну надію» на вирішення «проблем», таких як конфлікт в Україні.

Але Кремль заявив, що повернення українських регіонів, які Росія оголосила «анексованими» під час вторгнення, — що, за словами Трампа, може бути частиною майбутньої мирної угоди — є «неприпустимим» для обговорення.