Туреччина хоче пом’якшення режиму санкцій проти Росії, яке б дозволило їй продовжувати використовувати “Газпромбанк” для оплати імпорту природного газу. Про це пише Bloomberg.
Міністр енергетики Туреччини Альпарслан Байрактар заявив, що санкції проти “Газпромбанку” означають, що Туреччина не може платити Росії.
“Якщо винятку не буде, це може мати дуже серйозні наслідки для Туреччини”, — додав міністр. Він нагадав про попередні випадки, коли санкції, пов’язані з Іраном, пом’якшувалися шляхом надання спеціальних дозволів.
Росія забезпечує близько 40% турецького газу і половину нафти.
З 21 листопада “Газпромбанк” потрапив під масштабні санкції США з 50 іншими міжнародними банками РФ. Це створює проблеми для країн ЄС та НАТО, зокрема й для Туреччини.
Загалом Туреччина тісно співпрацює з Росією в енергетичному секторі, будуючи за допомогою Росії атомну електростанцію. Країни планують створити газовий хаб у Туреччині та розглядають можливість прокладання нових підводних газопроводів.
Угорщина, ще один великий імпортер російського газу, теж розкритикувала санкції США проти “Газпромбанку”, заявивши, що це ставить під загрозу її енергетичну безпеку. За словами міністра закордонних справ Угорщини Петера Сійярто, санкції проти “Газпромбанку” є “атакою на суверенітет”, тож Угорщина “розглядає ситуацію з міністрами енергетики Туреччини, Азербайджану, Болгарії та Сербії”.
Нагадаємо, австрійська енергетична компанія OMV стягнула з “Газпрому” 230 млн євро вже зараз, зарахувавши вартість постачання газу за жовтень в рахунок погашення боргу. Україна планує припинити транзит російського газу через свою територію з 2025 року, тому це був “останній шанс” отримати компенсацію.