Про це повідомляє Reuters.
Президент Центральної спілки виробників яєць Туреччини Ібрагім Афьйон підтвердив агентству, що поставки почалися цього місяця і триватимуть до липня.
«Експорт здійснюється через наші компанії-члени, які мають необхідні дозволи, а координують процес дві фірми. Усього поставлено близько 15 тис. тонн яєць, що еквівалентно 700 контейнерам», – пояснив Афьйон.
На тлі епідемії пташиного грипу американські компанії активно шукали альтернативні ринки імпорту, що призвело до переговорів із турецькими виробниками. За словами Афьйона, угода може принести експортний виторг у розмірі близько $26 млн. Він заявив, що Туреччина входить до десятки найбільших світових експортерів яєць. За останніми даними щомісячного індексу споживчих цін, середня ціна за коробку з 12 яйцями сорту «А» в містах США в січні досягла $4,95, що перевищує попередній рекорд у $4,82 за дюжину, встановлений два роки тому, і більш ніж удвічі більше 3 роки.
За даними влади штату Вашингтон, це найбільше зростання цін на яйця в США з часу попередньої епідемії пташиного грипу в 2015 році, і воно становить близько двох третин від загального зростання цін на продукти харчування в січні. Спеціалізовані сорти, такі як органічні та яйця від курей вільного вигулу, коштують ще дорожче. Плюс аналітики не очікують на падіння цін на яйця найближчим часом. До того ж продукція зазвичай дорожчає в період Великодня через особливо високий попит.
У свою чергу, Міністерство сільського господарства США в січні прогнозувало зростання цін на яйця до 20% цього року. Хоча деякі покупці можуть дозволити собі купувати яйця, інколи їх важко знайти. У деяких магазинах виникають труднощі з постачанням та обмежуються обсяги покупок, які може зробити клієнт.
Основною причиною високих цін є епідемія пташиного грипу. З початку епідемії в США вбили близько 158 млн. птахів. Це одна з найтриваліших епідемій пташиного грипу: перший спалах був підтверджений у США у лютому 2022 року. Міністерство сільського господарства США оголосило, що тільки в січні вбили понад 23 млн. птахів, а в грудні – понад 18 млн., щоб обмежити поширення вірусу. Дані також включають індичок та курей, що вирощуються на м’ясо, проте більшість забитих птахів були курами-несучками.
До слова, вартість яєць в США стала рекордною за останні 10 років. Ціни на яйця в США у січні злетіли на 15,2%, порівняно із попереднім місяцем, що стало максимальним місячним приростом із червня 2015 року. Яйця у січні, порівняно із минулим роком, подорожчали на 70,1%.