Фільм засновано на однойменному бестселері британського письменника Роберта Гарріса, який вийшов у 2016 році та отримав визнання серед читачів та критиків.
За сюжетом фільму «Конклав» (Conclave) після смерті Папи Римського кардиналу Лоуренсу треба терміново організувати Конклав, на якому католицькі кардинали з усього світу повинні обрати нового голову Церкви. Під час організації та проведення Конклаву Лоуренсу доведеться впоратися з інтригами Ватикану та не дати секретам Церкви проникнути у пресу. Але кардинал також дізнається про шокуючу таємницю померлого Папи, від якого залежить майбутнє престолу. Щобільше, ця таємниця також стосується одного чи декількох кандидатів на місце намісника Божого на Землі.
У головних ролях: Рейф Файнс (Волдеморт у “Гаррі Поттері” та Професор Моріарті в “Голмс та Ватсон”), Стенлі Туччі (“Диявол носить Прада”), Джон Літгоу (Черчилль у “Короні”) та Серджіо Кастелліто (Бокаччо в “Данте”) втілюють ролі церковних кардиналів, у яких з’являються амбіції зайняти щойно спорожнілий папський престол. На тлі акторів-чоловіків (адже мова йде про найбільш патріархальну інституцію світу – церкву) особливо вирізняється гра Ізабелли Росселліні. Вона тут – монахиня Агнес; як і всі жінки у церкві, не має права голосу, але водночас здатна бачити й відчувати більше, ніж кардинали.
Зняв стрічку австро-швейцарський режисер Едвард Бергер, володар “Оскара” за фільмом “На Західному фронті без змін”.
Знімання стрічки відбулося із січня по березень 2023 року в Римі. Допомагав кіноробам також релігійний радник — він розкривав деталі ватиканських процедур — зокрема щодо легенди про те, як перстень мертвого Папи знімають і знищують.
У світовому прокаті стрічка стартувала кілька тижнів тому, здійнявши чимало галасу в католицькій спільноті. Станом на 5-те листопада фільм за два тижні в прокаті встиг зібрати $14,95 мільйонів у США при бюджеті в $20 мільйонів.
Прем’єра політико-релігійного трилера відбулася на наприкінці серпня на кінофестивалі “Теллурайд”. Судячи з перших реакцій, це буде один із найсильніших фільмів року. Глядачі з фестивалю називали фільм абсолютним хітом, відзначаючи, що він спрацював на всіх рівнях: від закрученого сюжету та режисури Едварда Бергера до чудового акторського ансамблю. Окремо відзначають роль Рейфа Файнса, пророкуючи голлівудському ветерану довгоочікувану перемогу на «Оскарі».
Стрічка, в якій порушуються актуальні для католицької церкви проблеми, — зокрема, сексуальні скандали, расистські упередження тощо, не могли залишити католиків байдужими, не сподобалась Ватикану.
Єпископ Роберт Баррон закликав католиків не дивитися “Конклав”: “Ієрархія Церкви у фільмі — це осередок амбіцій, корупції та відчайдушного егоїзму. Консерватори — це екстремісти-ксенофоби, а ліберали — самовпевнені інтригани. Єдиний шлях вперед, згідно з фільмом, — прийняти прогресивні модні слова про різноманітність, інклюзивність і байдужість до доктрини. Впевнений, що фільм виграє купу нагород, але моя порада — тікайте від нього якомога швидше”.
Католицька ліга релігійних і громадянських прав (США) випустила застереження: “Конклав” — це радше антикатолицька пропаганда, ніж витвір мистецтва. Він може мати приголомшливі кінематографічні якості та зірковий акторський склад, але це не виправдовує основної потворності проєкту, а саме мети змалювати Католицьку Церкву в найнегативнішому світлі”. У заяві Католицької ліги також зазначається, що автор книжки не католик і загалом нерелігійна людина.
Режисер фільму Едвард Бергер відповів на критику: “Фільм не має на меті завдавати удару Церкві, я намагався зобразити персонажів фільму як людей. Зрештою, якщо виникли суперечки, я не вважаю, що це погано”.