Про це пише російський «Інтерфакс».
Зокрема, йдеться про російського блогера, політолога та автора Telegram-каналу Віктора Васільєва, співробітницю Російського будинку Наталію Сєкєріну, а також ще про кількох осіб. Кримінальний кодекс Киргизстану за найманство передбачає до 15 років позбавлення волі.
Так, у пресслужбі Первомайського райсуду Бішкека повідомили інформагентству, що Васильєва «звинувачують у скоєнні злочину, передбаченого статтею «Найманство» КК Киргизстану». Його вже відправили під варту щонайменше до 17 червня 2025 року.
Раніше повідомлялося, що Васильєв був відомий також під прізвищем Луковєнко. Він дотримувався неонацистських поглядів і раніше засуджений за вбивство темношкірого студента. Можливо також був пов’язаний із ГРУ. При цьому, за даними «Російської служби ВВС», Луковєнко був одним із політтехнологів засновника ПВК «Вагнер» Євгєнія Прігожина. Після смерті Прігожина той займався нарощуванням російського впливу на Буркіна-Фасо.
При цьому 23 квітня у тому ж Первомайському суді Бішкека повідомили про затримання співробітниці Російського дому Наталії Сєкєріной. Її також звинувачують у найманстві та відправили під варту до 17 червня.
Разом із Сєкєріной затримали Сєргєя Лапушкіна, який працює у пресслужбі мерії міста Ош, а також ще двох людей. Проти них також відкрили справу за статтею Кримінального кодексу Киргизстану про найманство.
У представництві Росспівробітництва в Киргизстані очікувано заперечують, що їхні співробітники вербували людей для участі у війні.
«Ми не маємо повноцінної інформації про суть звинувачення, але стривожені долею нашої співробітниці та товариша. Наталія Сєкєріна є громадянкою Киргизстану, місцевим співробітником відділення, працює в Російському домі з липня 2024 року, відповідає за взаємодію нашої філії з медіа. Знаємо її як сумлінного, відкритого та відповідального співробітника», – заявили у Росспівробітництві.
За словами прессекретаря Первомайського райсуду Бешкека Нурзіни Мурзаєвої, затриманих підозрюють у вербуванні, фінансуванні, матеріальному забезпеченні, навчанні найманців, щоб потім використати їх:
- у збройних конфліктах інших держав;
- для насильницьких дій щодо повалення державної влади або порушення територіальної цілісності;
- у військових конфліктах чи діях.
При цьому адвокат одного із затриманих заявив, що його підзахисного підозрюють у вербуванні людей для участі у російсько-українській війні.