У Києві на території національного комплексу «Експоцентр України» планують створити Музей монументальної пропаганди.
Про це повідомляється на сайті ВДНГ.
Ідея створення такого музею виникла ще у 2016 році, проте сьогодні вона є особливо актуальною. З 2014 року в Україні триває декомунізація, а з 2022 року активно розгортається процес деколонізації. Водночас ще у 2008 році 19 об’єктів «Експоцентру» внесли до Державного реєстру нерухомих пам’яток як комплексну пам’ятку архітектури та містобудування місцевого значення. А у 2021 році Кабінет Міністрів змінив її статус на національний.
“Дослідження радянської історії ВДНГ та створення Музею монументальної пропаганди допоможе поєднати охоронну спадщину з її переосмисленням. Адже радянська історія комплексу закладена в його архітектурі: павільйони, споруди та символіка вже є частиною майбутньої експозиції. Ці пам’ятки не зазнали змін в радянський період — вони від початку створювалися саме такими. Саме тому ВДНГ є логічним місцем для музею”, — зазначають ініціатори.
Зараз «Експоцентр» оголосив конкурс на дослідження історії та концепції ВДНГ як радянського ідеологічного простору. До участі запрошують експертів із досвідом роботи з культурною спадщиною, а також дослідників, які вже втілювали візуальні й аналітичні проєкти, присвячені культурі та мистецтву СРСР.
ВДНГ відкрили 1958 року для показу досягнень радянської економіки, науки й культури, а його архітектурний ансамбль виконаний у стилі сталінського ампіру та містить багато монументальних будівель, фонтанів і просторих алей.
Він займає приблизно 287 га території та нараховує понад 150 будівель і споруд, 19 із яких мають статус історико-культурних пам’яток України.
У різні часи ВДНГ відвідували такі постаті, як президент Франції Шарль Де Голль, югославський диктатор Йосип Броз Тіто, прем’єр-міністерка Великої Британії Маргарет Тетчер та інші.