Про це повідомив мінстр культури Олександр Ткаченко на своїй Facebook-сторінці.

Міністр культури виступив з ініціативою створити на базі Гостинного двору Музей сучасного мистецтва та культурний хаб. Реалізувати цю ідею пропонують у межах проекту Великої Реставрації. Окрім цього, Олександр Ткаченко звернувсі до прем’єра щодо передачі Гостинного двору на баланс МКІП.

«Багато років Гостинний двір просто руйнувався. А через позицію і рішення попередніх держдіячів, які вочевидь були не на користь об’єкту, я розумію занепокоєння громадськості. Саме тому публічно заявляю: Гостинний двір у жодному випадку не буде переданий під приватну забудову», – зазначив міністр культури.

Водночас Олександр Ткаченко запевняє, що у Мінкульті готові співпрацювати з активістами та юристами щодо порятунку Гостинного двору.

Усі кроки в організації роботи обіцяють обговорювати з громадськістю та висвітлювати публічно.

«Міністерство вже в діалозі з громадськими організаціями, які прагнуть спільно сприяти створенню Музею сучасного мистецтва та його належному функціонуванню, за аналогом досвіду європейських країн. Зокрема, з ГО «Музей сучасного мистецтва», яка представляє інтереси професійної спільноти: художників, кураторів, критиків, мистецтвознавців, музейників. Плануємо підписати Меморандум між сторонами найближчим часом», – запевнив міністр культури.

Також Олександр Ткаченко розповів, що він переконаний у тому, що звернення до Кабінету Міністрів щодо передачі Гостинного двору до МКІП – це державна позиція, яка дозволить реставрувати та відновити Гостинний двір, а також створити і Музей сучасного мистецтва, і один із кращих культурних хабів країни.

«Сподіваюсь, що Уряд підтримає нашу ініціативу», – написав міністр культури.

Нагадаємо, нещодавно Мінкульт заблокував передачу киянам Гостинного двору.

До слова, Київ уже кілька років наполягає на передачі Гостиного двору до комунальної власності. Київський міський голова Віталій Кличко неодноразово наголошував на готовності міста прийняти будівлю у власність міської громади, щоб після реставрації облаштувати там заклади культури, публічні та музейні простори. Також Київрада неодноразово зверталася до Кабміну із проханням передати на баланс столичної громади цю будівлю із зобов’язанням зберегти за нею функцію культурного закладу, без приватизації.

Гостиний двір стоїть без даху, вікон і штукатурки ще з зими 2013 року і продовжує руйнуватися. У 2014-2016 суди скасували дозвіл на виконання будівельних робіт, після чого роботи припинилися. У 2018 році суд розірвав договір оренди і зобов’язав «Укрреставрацію» повернути будівлю – пам’ятку архітектури «Гостиний двір» Регіональному відділенню ФДМУ по місту Києву. У січні 2019 року Київське відділення Фонду державного майна зареєструвало за собою право власності на Гостиний двір на Контрактовій площі у столиці. У лютому 2019 року Генпрокуратура відкрила нове кримінальне провадження: хотіла накласти арешт на пам’ятку, проте 5 листопада 2019 року Київський апеляційний суд постановив закрити справу щодо накладання арешту.

Головним акціонером ПАТ «Спеціальне науково-реставраційне проектне будівельно-виробниче підприємство «Укрреставрація» є кіпрська фірма «Афідреко Холдингс Лімітед» (Afidreko Holdings Limited). Директором «Укрреставрації» зараз є Іван Клочко, а раніше був Дмитро Ярич – колишній бізнес-партнер Марини Пелих, дружини екс-голови Державного управління справами Андрія Кравця при Януковичі.

Ярич разом з Пелих були співзасновниками ТОВ «Київ-Арт». Окрім цього раніше Ярич працював юристом у столичному кінотеатрі «Зоряний» (тут знаходився штаб Партії регіонів), де Пелих була директором.

Фото: Facebook