Генеральний прокурор Німеччини Єнс Роммель заявив, що слідство просунулось у розслідуванні справи про підрив газопроводів “Північного потоку”, зокрема, були встановлені особи двох підозрюваних. Про це Роммель сказав в інтерв’ю Spiegel.
“Нам вдалося встановити особи двох підозрюваних. На мій погляд, це успіх, якого не слід було очікувати на самому початку”, — заявив Роммель.
Водночас він зазначив, що роботи ще багато у справі підриву.
Генпрокурор зауважив, що розслідування ґрунтується на факті пошкодження газопроводів, які мали гарантувати важливу частину постачання газу до Німеччини.
“Це була велика атака на енергопостачання нашої країни, здатна дестабілізувати місцеву економіку і суспільство — незалежно від політичної класифікації”, — сказав Роммель.
Нагадаємо, влітку низка німецьких ЗМІ, зокрема ARD, Süddeutsche Zeitung (SZ) та Die Zeit, повідомили, що ще на початку червня генеральний прокурор Роммель видав перший ордер на арешт головного підозрюваного у підриві — українського інструктора з дайвінгу Володимира.
За даними слідства, Володимир С. був одним із пасажирів білого Citroën, який був зафіксований біля Рюгена в ніч на 8 вересня 2022 року. Вважається, що це авто везло екіпаж на яхту “Андромеда”, яка транспортувала дайверів до місць підриву. Володимира С. впізнали за фотографіями та свідченнями свідків.
Федеральна прокуратура Німеччини тоді не коментувала повідомлення стосовно видачі цим органом ордера на арешт громадянина України у зв’язку з підривом “Північного потоку”.
Однак згодом німецький Spiegel повідомив, що українець, якого Німеччина збиралась арештувати у Польщі за участь у підриві газопроводу “Північний потік”, покинув польську територію, оскільки, ймовірно, був попереджений про арешт.
Підрив “Північного потоку”
Газопроводи “Північний потік” проходять через Балтійське море в Німеччину. Обидві нитки газопроводу “Північний потік–1”, а також одна з двох ниток “Північного потоку–2” були пошкоджені вибухами у 2022 році. Росія та Захід вказують один на одного, але кожен заперечує свою причетність.
У лютому 2024 року прокуратура Швеції закрила попереднє розслідування щодо вибухів на газопроводах “Північний потік”. Висновок розслідування полягає в тому, що шведської юрисдикції у справі немає, і тому розслідування має бути закрито. Згодом Данія відмовилася від розслідування вибухів на газопроводах “Північного потоку” безпосередньо біля її територіальних вод.
У березні 2023 року видання The New York Times із посиланням на дані розвідки, перевірені офіційними особами США, повідомило, що атаку на газопроводи “Північний потік” минулого року здійснила певна “проукраїнська група”.
Водночас президент України Володимир Зеленський відкинув звинувачення про нібито причетність України до вибухів.