Про це сказав президент України Володимир Зеленський у розмові зі своєю молдовською колегою Маєю Санду. Як повідомили в Офісі президентки Молдови, розмова була зосереджена на гуманітарній ситуації у Придністровському регіоні.
«Тисячі людей стикаються з нестачею тепла, світла і в деяких випадках з відсутністю доступу до питної води в умовах холоду та економічних труднощів», — наголосили у Санду.
Обидва лідери домовилися визначити спільні рішення для запобігання загостренню кризи та захисту постраждалого населення, зокрема через використання альтернативних джерел енергії.
За словами Зеленського, «найголовніше» — це допомогти Молдові «пройти складний період енергетичних викликів» і не дати москві «розпалити соціальну напругу».
«Уся теперішня енергетична ситуація в Молдові, і зокрема на лівому березі Дністра, — це намагання росії зманіпулювати енергоресурсами проти влади в Молдові. Ми готові допомогти Молдові, зокрема вугіллям», — заявив президент.
Що передувало?
Наприкінці грудня російська компанія «Газпром» оголосила, що з 1 січня 2025 року припинить постачання газу в Молдову через заборгованість “Придністров’я”. Натомість у «Молдовагазі» нагадали, що не купляли його останні роки і весь російський газ передавали невизнаному «Придністров’ю». Водночас газ для підконтрольної території купували на регіональних та європейських ринках.
Після того у «Придністровʼї» розпочалася енергетична криза. Зокрема, роботу зупинили всі промислові підприємства, окрім продовольчих, через що місцеві залишилися без роботи. Тим часом низка об’єктів — без тепла.
Розташована у Придністров’ї Молдавська ДРЕС, яка раніше працювала на безкоштовному російському газі, почала спалювати запаси вугілля, яких вистачить лише до кінця січня. В уряді Молдови заявили, що у відповідь на пропозицію допомогти знайти рішення для подолання газової кризи Тирасполь закликав “не втручатися у внутрішні справи Придністров’я” і відверто висміяв звернення.