Про це пише Forbes.

Супутниково-керовані авіабомби типу КАБ або УМПК, які могли долати понад 40 км завдяки висувним крилам, на той час українська аналітична група Deep State називала “чудо-зброєю” росіян. Україна практично не мала протидії цій загрозі.

Але ситуація змінилася. Тепер українці не тільки мають засоби протидії — деякі з них виявилися надзвичайно ефективними.

“Раніше ворог з високою точністю застосовував плануючі авіабомби для ударів по об’єктах у таких обласних центрах, як Харків і Запоріжжя”, — розповів Forbes представник українського виробника систем радіоелектронної боротьби, команда якого з 10 осіб працює під назвою Night Watch (Нічна Варта).

Саме нова система придушення Lima від Night Watch частково відповідальна за нещодавнє зниження ефективності російських плануючих бомб, за словами виробника.

Lima — це не звичайна система радіоелектронної боротьби, яка просто “глушить” сигнал. “Ми використовуємо цифрове втручання”, — пояснює виробник. Це “поєднання глушіння, обману (спуфінгу) та кібернападу на навігаційний приймач”.

“Після розгортання цієї системи точність ударів спочатку знизилася, а згодом, усвідомивши неефективність такого способу ураження і неможливість досягнення цілей, ворог узагалі припинив обстріли обласних центрів”, — зазначили в Night Watch.

Минулого року російські війська звикли до зручної тактики: спочатку бомбові удари по українських укріпленнях на передовій, потім — штурм з боку піхоти. Така стратегія допомогла їм захопити фортецю Авдіївку і просунутися на 40 км у напрямку Покровська.

Але коли росіяни наблизилися до Покровська, ситуація змінилася. Минулого місяця, коли наступ застопорився, неофіційний телеграм-канал ВКС РФ Fighterbomber (у перекладі аналітика WarTranslated) визнав: “золота ера божественної УМПК виявилася недовговічною”.

За словами Night Watch, Lima зіграла роль у зниженні ефективності бомбувань у певних районах. Інші системи, створені різними компаніями, також могли посприяти зменшенню частоти атак УМПК в регіонах, зокрема й навколо Покровська.

Сьогодні російські плануючі бомби мають труднощі зі з’єднанням із супутниковою навігаційною системою ГЛОНАСС — менш розвиненим аналогом американської GPS. Без стабільного сигналу для коригування курсу бомби відхиляються і часто вибухають у чистому полі.

Іноді результатом стає самопошкодження: “Бували випадки, коли авіабомби навіть не долітали до України, а падали на територію самої Росії або тимчасово окупованих територій”, — розповідає виробник.

“Усі важливі цілі гарантовано прикриті системами радіоелектронної боротьби”, — пише Fighterbomber. Щоб уразити одну ціль, іноді потрібно 8, а то й 16 бомб. Хоча такі бомби й дешевші, ніж інші високоточні боєприпаси (коштують приблизно $25 000), винищувачі Су, які їх скидають по 2–4 за виліт, — дорогі.

Запуск чотирьох літаків для можливого влучання в одну ціль — це ризиковано й неефективно для авіації, в якій залишилося близько тисячі сучасних машин, з яких уже 120 втрачено в Україні.

Інтенсивне українське глушіння також призвело до “приземлення” багатьох російських дронів. Перші спроби Night Watch були спрямовані на перехоплення дронів-камікадзе Shahed, що регулярно атакували українські міста.

Радіопридушення досягло того, чого не могли досягти навіть дорогі та обмежені по кількості системи ППО на кшталт С-300, Patriot чи SAMP/T, які хоч і можуть збивати літаки на великій відстані, але не покривають усю передову чи міста.

Росіяни також застосовують РЕБ, однак їхні системи часто неякісні й неефективні. Ба більше, російська промисловість ще не змогла створити “контрконтрзасіб” — протидію українським засобам протидії російським боєприпасам.

Російські інженери пробували змінити частоти супутникового керування і навіть подвоїти або потроїти кількість антен на боєприпасах — з 4 до 12.

Але українські війська змогли захопити уламки модифікованих дронів. У Night Watch проаналізували їх, адаптували Lima і змінили схему розгортання. “Ми дослідили новий тип антени, провели математичний аналіз і заново розрахували оптимальні місця розташування систем РЕБ на місцевості”, — повідомили в компанії.

Попри ефективність, Lima не покриває всю лінію фронту, не кажучи вже про всю Україну. Для цього потрібно значно більше систем. Якщо уряд ухвалить рішення про широке розгортання, Night Watch зможе виготовляти до 300 таких систем щомісяця.

Але що справді важливо для українських солдатів і мільйонів цивільних — це те, що вони більше не залишаються беззахисними перед російськими плануючими авіабомбами.

З поширенням таких систем, як Lima, все більше територій України опиняються під захистом потужного електронного щита.