Київ узгодив з Вашингтоном умови угоди про корисні копалини, яка, як сподіваються українські офіційні особи, покращить відносини з адміністрацією Трампа і прокладе шлях до довгострокових зобов’язань США у сфері безпеки, пише Financial Times.

Українські офіційні особи заявили, що угода була схвалена міністрами юстиції, економіки та закордонних справ, і висловили перспективу поїздки Зеленського до Білого дому найближчими тижнями для церемонії підписання з Трампом.

Штати відмовилися від вимоги отримати право на $500 млрд потенційного доходу від видобутку українських ресурсів. Водночас домовленість досі не містить жодної згадки про гарантії безпеки з боку США.

“Угода щодо корисних копалин — лише частина загальної картини. Ми неодноразово чули від адміністрації США, що це лише її частина”, — сказала виданню міністерка євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина.

Остаточна версія угоди, датована 24 лютого і з якою ознайомилася FT, передбачає створення фонду, в який Україна вноситиме 50 відсотків надходжень від «майбутньої монетизації» державних мінеральних ресурсів, включаючи нафту і газ, і пов’язаної з ними логістики. Фонд інвестуватиме в проєкти в Україні.

Він не включає мінеральні ресурси, які вже поповнюються в українській державній скарбниці, тобто не покриватиме поточну діяльність НАК «Нафтогаз України» або «Укрнафти», найбільших виробників газу та нафти в Україні. Однак в угоді немає жодної згадки про гарантії безпеки США, на яких Київ спочатку наполягав у обмін на згоду на угоду.

Уряду Зеленського також доведеться звернутися за схваленням до українського парламенту, де опозиційні депутати дали зрозуміти, що перед ратифікацією такої угоди вони матимуть щонайменше гарячі дебати, йдеться у матеріалі.

Раніше президент США Дональд Трамп заявив, що Європа візьме на себе гарантії безпеки для України.