Про це йдеться у статті Залужного для Defense One.

Тактичні дрони України завдають приблизно дві третини втрат Росії, що робить їх «удвічі ефективнішими за будь-яку іншу зброю в українському арсеналі», йдеться в недавньому дослідженні Королівського об’єднаного інституту оборонних досліджень (RUSI). Це вражаюче досягнення для зброї, яку ще три роки тому вважали відносно неважливою — але воно яскраво демонструє, як Україна змінює підхід Заходу до ведення війни.

У технологічному вимірі також відбулися революції. Радіозв’язок, комп’ютери та супутники трансформували командування. Високоточні боєприпаси дали польовим командирам змогу завдавати «хірургічних» ударів значно дешевше, ніж у супротивника. Під час Холодної війни армія США створила концепції, що дозволяли використовувати новітні технології проти чисельно переважаючих радянських сил. На практиці ці концепції — наприклад, Air-Land Battle — дозволили США розгромити потужну армію Саддама Хусейна за кілька тижнів.

Однак нові концепції принесли і нові виклики. Високотехнологічна армія США, що передає величезні обсяги даних, залишає електронні сліди, які ворог може виявити і використати. Противники з менш просунутою технікою продовжували знаходити дешеві способи завдання серйозної шкоди — як, наприклад, саморобні вибухові пристрої після 11 вересня.

Сьогодні розвиток подій перевернув сучасну війну з ніг на голову. Війна Росії проти України перетворилася на війну на виснаження, подібну до Першої світової. Ворог може виявити найменший рух і завдати удару миттєво, що призводить до фронту, закріпленого в обороні — «солдати сидять у окопах, де навіть ротації та медична евакуація стали надзвичайно небезпечними».

Це стало можливим завдяки трьом головним чинникам. Перший — це малі тактичні дрони, які завдають ударів по силах і техніці противника на суші, в повітрі й на морі — а також проти інших дронів.

Другий — електронна боротьба, що охоплює виявлення, глушіння і навіть перехоплення сигналів дронів. Це дозволяє виявляти й знищувати спеціалізовані екіпажі, яких важко замінити.

Третій — це дистанційні сенсори різного рівня складності. Їх широко розміщують у так званих «білих зонах» — спірних, але не укріплених територіях — створюючи буфер, що заважає ворогу пробиратися непоміченим. Як зазначає RUSI, «командири оцінюють, де найзручніші шляхи підходу, особливо на стиках між оборонними підрозділами».

Україна, яка перебуває під екзистенційною загрозою, розробила нові способи ведення цієї новітньої війни.

Її армія відмовилась від методів, тактик, техніки та підходів епохи Холодної війни. Дрони використовують у багатьох ролях — зокрема, дешеві морські дрони вигнали Чорноморський флот РФ із, здавалося б, неприступного кримського порту. Беззбройні дрони постійно залучаються до логістики й медичної евакуації.

Українські дрони рідко є дорогими продуктами традиційних військових компаній. Переважно вони зібрані з комерційно доступних комплектуючих і працюють на відкритому ПЗ — що робить війну на виснаження ефективною та масштабованою.

Ця дронова революція створила надзвичайно суворе середовище. Будь-яке візуальне виявлення чи електронна передача сигналу часто веде до атаки за кілька секунд. Це унеможливлює прориви, навіть якщо є готовність до великих втрат. Мобільність пожертвувано заради захисту — і фронт завмер.

Маскування, візуальне й електронне, стало ключовим для протидії безперервному глушінню, перехопленню та наведенню на джерела сигналу. Давно забуті методи фіксованого зв’язку — підземні, підводні, повітряні мережі та, особливо, волоконна оптика — знову стали актуальними, адже їх складніше вивести з ладу, вони мають більшу пропускну здатність, надійність і захищеність. Дрони стають дедалі автономнішими й можуть працювати без постійного керування оператором і навіть без GPS.

Втім, ефективне управління дронами залишається критичним, як і для будь-якого іншого елементу на полі бою. Тут заслуговує на увагу українська система управління полем бою DELTA. Україна почала розробляти DELTA — екосистему військових продуктів — ще за кілька років до повномасштабного вторгнення РФ у 2022 році.

«Ми називаємо її “Google для військових”, бо після одного входу до системи отримуєш доступ до різних її модулів. Google організовує твій робочий простір, а DELTA — твій “бойовий” простір», — сказав український полковник під час навчань НАТО.

DELTA — простіша, ніж американська Palantir — дає українським захисникам ситуаційну обізнаність і підтримку прийняття рішень у критичні моменти, забезпечуючи перевагу перед більшим, але інформаційно обмеженим ворогом.

Ефективні системи управління мають працювати з даними різного типу та з різних джерел: людські звіти, відкриті джерела, супутникові знімки, відео з дронів, відео з мобільних, кібердані тощо. DELTA використовує ШІ для швидкої обробки цих даних і створення цілісної картини поля бою й за його межами.

Система також має базу цілей — і підтверджених, і запропонованих — які можна швидко передати на відповідні ударні або кіберплатформи.

У підсумку, з’явилися швидкі та стійкі канали обміну даними й безпілотні центри управління, адаптовані до нових умов. Дані, штучний інтелект, дрони та їхнє управління стали нормою — це вимагає нової тактики, техніки й систем, здатних швидко адаптуватися до змінного ворога.

Західні армії, занурені в десятиліття домінування, надто довго спали. У зустрічі з противником, озброєним масово застосовуваною, оптимізованою для виснаження автономною зброєю, вони ризикують стати жертвами блискавичної війни — цього разу вже не німецької, а технологічної. На щастя, у них є безцінний дар: досвід України, здобутий у важкій боротьбі за виживання. Якщо Захід хоче вижити — він має негайно і повністю засвоїти ці уроки та використати їх як слід.