Про це повідомляє CNN.
Винищувач F-35A Lightning II, який отримав назву “Франкенджет” і приписаний до 388-го винищувального крила, повертається на авіабазу Гілл у штаті Юта. Це унікальний літак, історія якого почалася ще 11 років тому.
Тоді у F-35A, який готувався до вильоту на навчальний політ з авіабази Еглін у Флориді, сталася “катастрофічна відмова двигуна”. У підсумку внаслідок пожежі було знищено дві третини задньої частини винищувача.
Потім, 8 червня 2020 року, в іншого F-35A відмовила носова стійка шасі під час посадки на авіабазі Гілл у штаті Юта, що призвело до серйозних пошкоджень цього бойового літака.
У підсумку у ВПС США опинилися два дорогих зламаних винищувачі, вартістю 75 мільйонів доларів кожен.
“Замість того, щоб списати обидва літаки як збиток… у 2022 році команди ухвалили сміливе рішення зняти носову частину з AF-27 і встановити її на AF-211, щоб максимально заощадити і повернути в парк боєздатний літак“, — повідомили на авіабазі.
Скотт Тейлор, провідний інженер-механік компанії Lockheed Martin, у пресрелізі за 2023 рік описав перспективи майбутніх робіт.
“Усі секції літака теоретично можна розібрати і зібрати заново, але цього ще ніхто не робив. Це перший F-35 “Франкенджет” на сьогодні. Це історія“, — зізнався він.
Майже два з половиною роки ремонту принесли свої плоди в січні, коли Frankenjet здійснив перший політ з авіабази Гілл на завод F-35 компанії Lockheed Martin у Форт-Верті, штат Техас.
Наприкінці минулого місяця “Франкенджет” повернули на військову базу, повідомивши, що він анітрохи не гірший за новий. Ремонт обійшовся в 11,7 млн доларів, а Пентагону вдалося заощадити 63 млн доларів порівняно з вартістю нового літака на заміну.
За даними Міжнародного інституту стратегічних досліджень, у парку ВПС США налічується 383 літаки F-35A. 17 інших країн або володіють цими літаками, або хочуть їх придбати.
Нагадаємо, що у Канаді та Європі зростає занепокоєння щодо того, чи є великі закупівлі висококласної американської зброї, зокрема винищувача F-35 Joint Strike Fighter, розумним стратегічним вибором для західних країн, які хвилюються за свої інвестиції в оборонні технології США. Причина – політика, яку провадить президент США Дональд Трамп. Це може вплинути на міжнародні продажі винищувача F-35 виробництва Lockheed Martin та інших сучасних американських літаків, таких як F-16.