Про це повідомляє Тimes.
За словами президентки Єврокомісії, Росії готується до протистояння, оскільки найдавніший партнер Європи — США — переносить свою увагу на Індо-Тихоокеанський регіон.
«Архітектура безпеки, на яку ми покладалися, більше не може сприйматись як належне. Епоха розподілу сфер впливу і конкуренції за владу справді повернулась», — зазначила Фон дер Ляєн.
2 березня після саміту глав європейських держав у Лондоні президентка Єврокомісії заявила, що Україну необхідно поставити в позицію сили. Вона порівняла це з перетворенням країни на сталевого дикобраза, якого не зможуть перетравити потенційні загарбники.
На початку місяця Урсула фон дер Ляєн представила план переозброєння Європи. Згідно з ініціативою ReArm Europe країни ЄС можуть мобілізувати до 800 мільярдів євро на оборонні витрати.
План ЄС зі зміцнення оборони включатиме спільну оперативну групу з Україною для координації військової підтримки зруйнованої війною країни та Європейський механізм військових продажів, спрямований на зміцнення оборонної промислової бази блоку, оголосила у вівторок фон дер Ляєн.
План “Білої книги”
Глава Єврокомісії заявила, що ці два нові інструменти стануть частиною Білої книги з оборони, яку буде опубліковано в середу і яка визначить пріоритети ЄС у сфері оборонних інвестицій і способи їх фінансування.
У Білій книзі, яку фон дер Ляєн назвала «дорожньою картою для “Готовності 2030”, буде визначено чотири пріоритети, серед яких збільшення підтримки України і зміцнення оборонної промислової бази Європи.
Фон дер Ляєн також сказала, що нарощування Україною оборонного виробництва може стати «взірцем для Європи», і закликала прискорити інтеграцію України в європейський ринок оборонного обладнання.
Говорячи про промисловість, вона наголосила, що європейські компанії не можуть виробляти оборонні системи та обладнання в тих кількостях і з тією швидкістю, які потрібні державам ЄС, почасти через те, що спільний ринок у Європі «занадто фрагментований».
«Нам дійсно необхідно переломити ситуацію. Це починається з інвестицій в Європу. Як ми всі знаємо, сьогодні велика частина інвестицій в оборонну промисловість йде за межі Європи. Іншими словами: хороші робочі місця за межами Європи, віддача від інвестицій за межами Європи. Дослідження, розробки та інновації — за межами Європи. Це нестійко. Ми повинні купувати більше європейського.
Крім того, компаніям потрібен стабільний потік багаторічних замовлень, щоб спрямовувати інвестиції та нарощувати потужності. Тому об’єднання наших потреб і спільні закупівлі стають ще більш важливими. Ми створимо Європейський механізм військових продажів, щоб допомогти цьому здійснитися», — сказала вона.
Щоб сприяти цьому, Єврокомісія проведе стратегічний діалог із представниками оборонної промисловості.
Лідери ЄС підтримали цю пропозицію на позачерговому саміті минулого тижня. Очікується, що тепер вони обговорять «Білу книгу» на дводенній зустрічі, яка розпочнеться в Брюсселі в четвер.
Жодних рішень на ній не очікується, лідери мають намір дочекатися саміту наприкінці червня, який відбудеться відразу після зустрічі глав держав НАТО.
Британський уряд повідомляв, що глава європейської дипломатії Кая Каллас 18 березня відвідає Лондон, де проведе переговори з міністром закордонних справ Великої Британії Девідом Леммі та міністром оборони Джоном Гілі. Ключовими темами зустрічі стануть координація співпраці в підтримці України та посилення тиску на Росію.
Раніше Урсула фон дер Ляєн заявила, що ЄС готовий відігравати свою повноцінну роль разом зі своїми партнерами у майбутніх мирних переговорах щодо закінчення війни в Україні.