Про це пише науково-новинний сайт Phys.org.
До недавнього часу на карті світу існувала прогалина у відкриттях бурштину — Антарктида. Ця прогалина була заповнена завдяки команді під керівництвом доктора Йоганна П. Клагеса з Інституту Альфреда Вегенера, Центру полярних та морських досліджень і доктора Генні Гершеля з Технічного університету Бергакадемії Фрайберга.
У нещодавно опублікованій статті експерти описують бурштин, який вони знайшли у керні осаду, добутому під час експедиції на дослідницькому криголамі Polarstern у 2017 році за допомогою бурової установки MARUM-MeBo70 на глибині 946 метрів. Відкриття було названо «бурштином острова Пайн» на честь його місця знаходження в затоці Пайн Айленд морської області Амундсена (73.57° пд. ш., 107.09° зх. д.).
Згідно з першим автором дослідження, Клагесом, «аналізовані фрагменти бурштину дають змогу отримати прямі уявлення про кліматичні умови, які панували у Західній Антарктиді 90 мільйонів років тому». Це відкриття також допомагає глибше зрозуміти, як функціонували давні ліси, реконструйовані у їхньому дослідженні Nature у 2020 році.
Хоча бурштинові фрагменти невеликі — близько 1 мм у діаметрі, — у них знайдені захопливі структури. Гершель пояснює, що у фрагментах бурштину можуть бути збережені залишки кори дерев. Крім того, сліди патологічного смолового потоку свідчать про реакцію дерев на пошкодження від паразитів або пожеж, які створювали хімічний і фізичний бар’єр для захисту від комах та інфекцій.
Це відкриття є ще одним важливим елементом для розуміння заболочених хвойних тропічних лісів, що росли біля Південного полюса у крейдовий період мезозойської ери.