Про це повідомили в програмі «Київ. NewsRoom» телеканалу «Київ».

Мешканці будинку на вулиці Уманська, 25, що в Солом’янського району скаржаться, що вони нібито не могли потрапити до підвалу протягом 18 років.

За словами жителів, хтось начебто незаконно приватизував підвальне приміщення, у якому розташовані всі комунікації, які, мовляв, в аварійному стані. Потрапити в підвал та поремонтувати там щось без згоди власника неможливо.

Журналістка телеканалу «Київ» виїхала до цього будинку й на власні очі побачила цей підвал. На підлозі – старі речі, на стінах – грибок, і всюди – нестерпний сморід.

«Тут є речі, але не думаю, що вони такі цінні, що їх не можна вивезти. Але власник не хоче нічого вивозити й не дає нам доступу, щоб тут щось змінити», – розповіла Марина Арестова, мешканка будинку.

За словами жителів, підвальне приміщення, де проходять комунікації, із 2004 року незаконно приватизоване.

«Належить комусь – якійсь людині-привиду, яка не виходить на зв’язок із мешканцями навіть під час критичних аварійних ситуацій, коли там відбувається прорив труб. Ця сантехніка, яка проведена самим же власником приміщення, унітаз, ванна – це все також знаходиться в аварійному стані. Електрика, яка контактує з водою, яка частично замінена, дроти оголені», – зазначила Юлія Михальська, ще одна мешканка вказаного будинку.

Місцеві кажуть, що підвал регулярно затоплює водою. Потрапити всередину, щоб відремонтувати пошкоджені комунікації – не могли навіть комунальники. Бо ж ключ від приміщення – лише у власника.

Однак кілька тижнів тому з ним вдалося домовитися: мешканцям дали дублікат ключів. Тоді місцеві думали, що нарешті вдасться все відремонтувати в підвалі. Та робіт досі й не почали. Щоб вияснити чому, журналістка спільно з мешканцями вирушила до місцевого ЖЕДу. Керівника на місці не було, тому пані Юлія тільки написала заяву.

«Секретар прийняв наші заяви, поставив печать, дав копію і на копіїї також є печать. Тепер чекаємо реакції на заяву щодо замін труб у нашому підвалі», – розповіла Юлія Михальська.

Голова експертної аналітичної ради наголосив, що проводити ремонтні роботи комунальникам у приватизованому підвалі не так просто – має бути дозвіл від власника.

«Він або має надавати беззастережний доступ у бідь-який час відповідним службам, або має ремонтувати сам. Нести повністю відповідальність за відключення, за підключення й за всі прориви, які там відбуваються», – зазначив Борис Кушнірук, голова експертної аналітичної ради.

За словами експерта, приватизація приміщень у комунальних будинках – явище поширене в Україні ще з 90-х років.

«Можновладці місцеві активно сприяли приватизації, з хабарями і за безцінь, горищ, всіх додаткових приміщень будинку. Водночас користі співмешканцям від цього немає», – пояснив пан Борис.

Щодо підвалу на Уманській журналістка звернулася й до Солом’янської РДА. Там повідомили, що за цією справою вже кілька років тривають суди. Водночас чиновники попередньо вже домовилися з власником про обстеження приміщення. Але одразу попереджають: як би там не домовилися, а якщо люди хочуть капітального ремонту, то доведеться взяти участь у програмі співфінансування.

Співфінансування передбачає, що частину коштів збирають мешканці будинку, а решту – виділяють із бюджету.

Борис Кушнірук радить мешканцям створити Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку. Такий вид управління може дозволити розв’язати питання приватизації підвалу.

«ОСББ від імені співвласників будинку можуть поставити питання про те, що вони не давали згоди на приватизацію цього приміщення. Якщо люди будуть подавати позов, вони мають подати акт, щоб був застосований арешт, щоб не можна було відчужувати», – зазначив Борис Кушнірук.

Телеканал «Київ» намагався зв’язатися із власником приміщення. На телефонні дзвінки він не відповідав. Хай там як, а останнє слово у цій справі – буде за судом. Поки що ж мешканці Уманської, 25 чекають, щоб їм привели до ладу комунікації.

Фото: скріншот