Про це на своїй Facebook-сторінці розповів киянин Андрій Ковальов.
Син пана Андрія, 3-річний Матвій, відвідує один зі столичних дитячих садочків, у якому є проблеми в мовному питанні, пов’язані з тим, що багато дітей не практикує спілкування українською в неформальних ситуаціях (вдома, з батьками, родичами та друзями)
“Починаючи з першого дня в садочку, ми спостерігаємо за встановленням неофіційної соціальної норми: українська стає мовою навчання та тією мовою, якою звертається вихователь до дітей, російська – мовою неформального спілкування дітей між собою та коли діти звертаються до вихователів. Із 10 дітей у групі Матвія (3-4 річних), українська є основною для 2, інші 8 дітей розмовляють вдома російською. Ми поспілкувалися з батьками інших дітей та зрозуміли, що вони очікують, що дітей навчать розмовляти українською в садочку. Однак, практика показує, що таке “навчання” працює неефективно”, – зазначив батько Матвія.
Мова йде про один із приватних садочків на Позняках. З огляду на тендецію до розмов російською, батьки спільно з вихователями садочку вирішили запровадити щотижневий “день української мови”.
У цей день батьки мають із самого ранку й до ночі спілкуватися з дітьми українською. Водночас потрібно підтримувати намагання дітей говорити українською в домашньому комфортному середовищі, щоб вона також ставала мовою їх повсякденного життя. Це стосується й книг, мультфільмів та музики, які теж мають бути в цей день тільки українськомовні.
Цікаво, що всі батьки сприйняли цю ініціативу позитивно або нейтрально – жодного негативу не було.
Вихователі ж у цей день обережно виправляють дітей, коли вони говорять щось російською: “А ти знаєш, як це буде українською?”, “А можеш повторити те, що ти сказав, але українською?”, “Давайте згадаємо українські слова на літеру “А” тощо.
За словами Андрія Ковальова, наразі в групі вже другий місяць підтримують цю ініціативу. Важливо, що батьки та вихователі вже спостерігають перші позитивні результати, зокрема:
- Майже всі батьки намагаються в цей день з дітьми практикувати українську. Це покращує мову як дітей, так і батьків.
- Деякі діти почали самі нагадувати батькам, що в цей день треба говорити українською, тобто діти починають самі шукати мовної практики.
- Дітям стало простіше говорити між собою українською. Якщо раніше Матвій часто чув навколо себе російську, то зараз починає поступово формуватися українськомовне середовище й це дуже тішить його батьків.
- Деякі батьки після запуску днів української мови сказали, що давно думали про те, щоб більше з дітьми говорити українською, але якось не наважувались, а прохання вихователів їх надихнуло.
“Звісно, такий “день” класно було б мати кожного дня, але треба рухатись поступово. Думаю, надалі ми запропонуємо збільшувати кількість таких днів на тижні. Мені здається, ця ініціатива буде корисною майже всім батькам та дітям Києва та інших українських міст. Якщо ви б хотіли запустити подібну ініціативу у своєму садочку або школі, ми будемо раді поділитися нашим досвідом із батьками, вихователями та вчителями”, – зазначив пан Андрій.
Цікаво, що Андрій Ковальов спільно з друзями планує невдовзі запустити розмовні клуби української для батьків та дітей, на яких у дружній атмосфері ви зможете попрактикувати українську не соромлячись помилок або “сказати щось не так”.
Фото: фейсбук