Про це повідомив заступник міністра освіти та науки Михайло Винницький.
Ми маємо приблизно 7 тисяч на сьогодні вступників, які вибороли бюджетні місця і вирішили від них відмовитися. Чи це через те, що вони перебувають фізично за кордоном. Чи це через те, що вони, можливо, виїжджають за кордон. Чи це, можливо, через те, що вони переходять у заклади, де немає державного замовлення, наприклад, деякі приватні заклади.
За словами чиновника, є підозра, що із загальної кількості таких вступників є ті, які обирають іноземні заклади освіти. Тому, на думку Винницького, необхідно підвищувати конкурентну спроможність вищої освіти в Україні.
Не завжди популярні рішення, але вони призводять до того, що наша вища освіта стає набагато більш конкурентоспроможною, і нам потрібно, щоб ці найкращі вступники все-таки обирали наші заклади вищої освіти. Тому це загальнонаціональна проблема, над якою ми постійно працюємо.
Нагадаємо, середня вартість навчання на бакалавра в Україні на основі 11 класів освіти станом на липень 2024 року складає до 46 тисяч гривень. Список з цінами навчання опублікував портал Освіта.ua.
Серед найдорожчих спеціальностей:
- Аудіовізуальне мистецтво та виробництво – 46 412 гривень;
- Системний аналіз – 42 209 гривень;
- Морський та внутрішній водний транспорт – 40 928 гривень;
- Сценічне мистецтво – 40 300 гривень;
- Міжнародне право – 39 134 гривень;
- Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії – 38 374 гривень.
Серед спеціальностей, навчання за якими коштує найменше:
- Суднобудування – 15 183 гривень;
- Залізничний транспорт – 20 053 гривень;
- Технологія виробництва та перероблювання продукції тваринництва – 20 144 гривень;
- Теплоенергетика – 20 608 гривень.
Вступ 2024 – що варто знати
В Україні дуже різко збільшилася кількість вступників у коледжі на рівень фахового молодшого бакалавра. За словами заступника голови МОН, вступники обирають сьогодні коротші програми, більш практичні, які будуть потрібні для відновлення країни. Сьогодні вища освіта починає бути вищою, що відповідає пріоритетам нашої країни. Окрім того, він нагадав, що приблизно 69 000 вступників цього року отримали рекомендації на здобуття вищої освіти державним коштом.
Варто зауважити, що з 1 липня три категорії студентів в Україні можуть мобілізувати. Йдеться про студентів-заочників; тих, хто здобуває другу і третю вищу освіту (бакалаврат, магістратура), та тих, хто здобуває будь-яку освіту за рівнем, нижчим за вже наявну (наприклад, має вищу освіту, а отримує профільну середню).