Про це повідомили у пресслужбі Міністерства культури.

Модель печер є у вільному доступі на платформі Sketchfab. Завдяки новим технологіям підземний об’єкт можна дослідити віртуально. Це також сприятиме популяризації історії Києва.

Водночас деталізована версія моделі зберігається на окремому сервері та доступна лише за індивідуальним запитом на електронну пошту [email protected]. Її можна використовувати лише у некомерційних цілях та після отримання дозволу від Києво-печерської лаври.

Фото: МІНІСТЕРСТВО КУЛЬТУРИ ТА ІНФОРМАЦІЙНОЇ ПОЛІТИКИ

Створення віртуальної моделі печер має важливе значення для України, кажуть розробники. Адже це пам’ятка архітектури, археології, історії та культури, де поховано засновника монастиря Антонія, а також знаходяться мощі 125 святих.

Процес зацифрування печер тривав понад місяць і відбувався у два етапи: спочатку команда працювала безпосередньо в печерах з лазерним сканером. Робота була складною через низькі стелі, які змушували працювати майже навколішках, кажуть експерти. Далі отримані дані обробляли в офісі.

3D-модель лаврських печер. Фото: МІНІСТЕРСТВО КУЛЬТУРИ ТА ІНФОРМАЦІЙНОЇ ПОЛІТИКИ

Печери Києво-Печерської Лаври стали 80-им обʼєктом команди Skeiron в рамках проєкту #SaveUkrainianHeritage. Його запустили у березні 2022 року, аби зберегти у цифровому вигляді унікальні споруди України, яким загрожує знищення через російську збройну агресію.

Довідка

Печери Києво-Печерської лаври, викопані близько 1000 років тому першими подвижниками християнства на Русі-Україні, протягом століть були однією з найбільших православних святинь українського народу. Саме печери стали місцем заснування одного з найдавніших монастирів – Печерського, від них і походить його назва.

У цих печерах у середині ХІ століття почалося чернече життя. Печери розташовані на глибині від 5 до 15 метрів, а їхня загальна довжина становить майже 900 метрів.