Далекобійні крилаті ракети Taurus вважаються ефективною зброєю проти захищених цілей, таких як командні бункери чи склади боєприпасів.

Їхню розробку німці розпочали ще у 1994 році, спільно зі Швецією. Адже Taurus створювали на базі шведської касетної бомби DWS 39. Вони хотіли збільшити бойову частину боєприпасу, а також дальність польоту — до 500 кілометрів.

Фото: Getty Images

Перший випробовувальний політ здійснили у 1999 році, а у 2005 — офіційно поставили на озброєння. Серійно ці ракети вироблялись для запуску з багатоцільових винищувачів Panavia Tornado та Eurofighter Typhoon.

Технічні характеристики вражають: на що здатний Taurus

Taurus важить 1400 кілограмів і має довжину в 5 метрів. Вага бойової частини ракети — 480 кілограмів, а дальність польоту сягає 500 кілометрів.

КИЇВ24
Фото: Getty Images

Її розробили, аби пробивати декілька рівнів підземного бункера. Німецький Taurus можна запрограмувати так, аби детонація бойової частини відбулась на конкретному поверсі будівлі, де максимальне скупчення живої сили противника чи бронетехніки.

Ракета має декілька модифікацій залежно від типу завдань та цілей. До прикладу, Taurus HPM зі специфічною бойовою частиною вражає виключно інформаційні системи противника і виводить їх владу.

КИЇВ24
Фото: Getty Images

Існують ракети для наземного пуску. А стандартний Taurus, який швидше за все отримає Україна, це – бетонобійний, проти ворожих військових баз.

Скільки ракет виготовили

Протягом 2000-х років у Німеччині виготовили 600 базових ракет. З них 350 для Німеччини та 82 для Іспанії. Понад 200 таких ракет замовляла для себе Південна Корея, яка інтегрувала їх для винищувачів F-15. Кріпляться вони й на F-16, які чекає Україна, а також на радянські Су-24, на яких літають наші пілоти.

Фото: Getty Images

Втім, у цій історії це ще не найбільш «екзотичний» варіант. Бо за деякими повідомленнями, Німеччина розраховувала продати Taurus KEPD 350 на експорт навіть в Індію, з інтеграцією під Су-30. Але тут, схоже, індійські урядовці вирішили замість такого варіанту й далі розвивати власну програму BrahMos.

Перспектива передачі Україні Taurus

Нагадаємо, що Бундестаг проголосував за рекомендацію надати Україні системи дальньої дії для нанесення «точкових ударів глибоко в тилу російського агресора».

Це важливий крок, адже йдеться про коаліційний документ, який підтримали всі керівні партії Німеччини.

Рішення про надання Україні цих систем все ще за канцлером Олафом Шольцом. Проте, градус питання поступово підвищується, і це дає надію, що очікуваний результат буде досягнутий.

Водночас німецький парламент Бундестаг відхилив проєкт опозиції щодо постачання крилатих ракет Taurus в Україну. Пропозиція парламентської групи ХДС/ХСС, у якій прямо згадується ця німецька система зброї, не отримала підтримки більшості на сьогоднішньому засіданні. «За» проголосували лише 182 депутати, «проти» – 480, 5 утрималися.

Україна неодноразово запитувала Taurus, оскільки вони могли дати країні перевагу в боротьбі з російським вторгненням. Однак у канцелярії є побоювання, що німецька зброя може бути використана і для проведення атак углиб російської території.

Німеччина боїться прямої конфронтації з РФ. Це рішення підтвердив і посол Німеччини в Україні Мартін Єгер. Він заявив, що уряд Берліна наразі не постачатиме Києву далекобійні ракети Taurus.