Цей рік характеризується стабілізацією та прогресом у кредитуванні, яке стає все більш доступним як для приватних осіб, так і бізнесу.

Значне зростання було зафіксовано у сегменті кредитування населення, де чисті кредити показали збільшення на 22% у порівнянні з минулим роком. Таке зростання зумовлене, перш за все, активізацією карткового кредитування та розвитком іпотечного кредитування, особливо завдяки державній програмі “єОселя”, що підтримує доступність житла для широких верств населення. Українці також часто зверталися до кредиту готівкою у Києві, Львові та Одесі.

На корпоративному рівні також спостерігається позитивна динаміка. Незважаючи на невелике скорочення чистих гривневих кредитів на початку року, друга половина року показала тенденцію до зростання кредитування бізнесу, що свідчить про пожвавлення економічної активності та збільшення інвестиційних можливостей для компаній.

Банки, у свою чергу, висловлюють готовність нарощувати кредитні портфелі та інтегрувати відновлення кредитування у свої бізнес-плани. За даними Національного банку України (НБУ), очікування в середньому на рівні 10% зростання кредитного портфеля вказують на стабільний оптимізм у банківському секторі.

Крім того, значний приріст вкладів фізичних осіб у банках, що за перші одинадцять місяців 2023 року зріс на 118,7 млрд грн, досягнувши позначки в 1 170,2 млрд грн, демонструє відновлення довіри до фінансової системи та оптимістичні настрої українців щодо економічного майбутнього країни.

Зростання економіки

Експерти прогнозують, що валовий внутрішній продукт (ВВП) зросте не менше, ніж на 4%. Попри помітне зменшення економічного потенціалу на третину у попередньому році, повне відновлення до попереднього рівня ще не відбулося.

Зі слів першої віцепрем’єр-міністерки України – Міністерки економіки України Юлії Свириденко:

Навіть зі значним зниженням ВВП на 29,6% у минулому році, нам вдалося зберегти макрофінансову стабільність завдяки допомозі від міжнародних партнерів та рішень, прийнятих урядом України… Зараз всі організації вносять корективи до прогнозів щодо ВВП, зробивши їх більш оптимістичними. Ми, в Міністерстві економіки, розраховуємо на те, що зростання у 2023 році буде близько 4%.