Про це пише BBC.
Результат фактично залежить від результатів голосування у Пенсильванії, Аризоні, Джорджії, Вісконсині, Неваді, Мічигані та Огайо. Можливо, що цього року результати голосування в деяких штатах – у тому числі в кількох, що вагаються – будуть готові пізніше через деякі зміни у порядку проведення голосування, що діють з 2020 року.
Водночас у деяких штатах – наприклад, у Мічигані – підрахунок голосів, швидше за все, відбуватиметься швидше, ніж чотири роки тому. Як очікується, дистанційне голосування (поштою) цього року буде менш масштабним, ніж під час минулих президентських виборів, які відбувалися під час пандемії Covid-19.
Це означає, що є кілька можливих варіантів розвитку подій: переможця оголосять вже в ніч після дня голосування або вранці 6 листопада, або за кілька днів, або навіть тижнів.
Кожен із 50 штатів проводить голосування окремо та простою більшістю голосів визначає, кого з кандидатів підтримають виборці від цього штату. За Конституцією США, вирішальну роль відіграє Колегія виборників, до якої входять представники від усіх штатів США – «виборники».
Кожен штат має певну кількість голосів Колегії виборників. Загалом на кону 538 голосів: 100 діляться порівну між 50 штатами, а решта – пропорційно населенню. Щоб перемогти, кандидату в президенти потрібна підтримка 270 з 538 виборників – тобто половина (269) + один голос.
Тобто, формально американці голосуватимуть не персонально за Камалу Гарріс чи Дональда Трампа, а за «виборників». Тому важливо, як проголосує той чи інший штат. Найбільше «виборників» у Каліфорнії – 54. А в таких маленьких за населенням штатах як Вермонт, Вайомінг, Північна та Південна Дакота їхня кількість мінімальна – по три виборники.
Коли чекати результатів
Більшість штатів у минулі роки, зазвичай, повідомляли про результати голосування протягом 24 годин після закриття виборчих дільниць. Однак кілька ключових штатів, зокрема Пенсільванія та Невада, у 2020-му оголосили свої результати пізніше.
Перші виборчі дільниці закриються о 18:00 за Північноамериканським східним часом (о 22:00 за Гринвічем) у вівторок, а останні – о 01:00 за Нью-Йорком (о 05:00 за Гринвічем) у середу.
Останніми (у штатах, що вагаються) закриються виборчі дільниці в Неваді – о 22:00 за Нью-Йорком (о 02:00 за Гринвічем).
Спочатку, як правило, ведеться підрахунок голосів із виборчих дільниць у США. Далі йде підрахунок голосів виборців, які з різних причин брали участь у достроковому голосуванні.
Після цього сканують бюлетені, які прибули з виборчих дільниць за кордоном та з військових баз США.
Підрахунок голосів здійснюється так: бюлетені пропускаються через спеціальні сканери, які підраховують кількість голосів. У деяких випадках може знадобитися підрахунок голосів вручну.
Дуже невелика різниця між результатами двох кандидатів може призвести до продовження очікування результатів виборів. У Пенсильванії, наприклад, перерахунок голосів у всьому штаті починається автоматично, якщо різниця між результатами двох кандидатів становить 0,5% голосів. У 2020 році різниця між результатами Трампа та Байдена в цьому штаті становила лише 1,1%.
Після того, як усі бюлетені будуть підраховані та завершаться всі можливі перерахунки голосів, результати виборів будуть підтверджені спочатку на рівні штатів, потім на державному рівні. Коли один із кандидатів перемагає у певному штаті, влада штату сертифікує голоси виборців цього кандидата і відправляє до Конгресу.
На 41 день після загальнонаціонального голосування, 17 грудня, пройде голосування Колегії виборників.
6 січня новий склад Конгресу США збирається на спільне засідання, щоб підрахувати голоси виборників під головуванням чинного віцепрезидента.
Інавгурація нового президента відбудеться 20 січня 2025 року на території Капітолія. Кандидат, який переможе на виборах 2024 року, стане 47 президентом США.