Викладач Навчально-наукового інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка Микита Василенко, обговорюючи з ведучим можливе введення миротворчих військ на територію України, заявив, що поява іноземних військових в Україні «вирішить демографічну проблему», і назвав українських жінок “голодними”.

Про це він сказав в ефірі для російського медіа politnavigator.net, доступ до якого заблоковано в Україні відповідно до указу президента від 2018 року.

«Уявіть собі — щонайменше сорок тисяч чоловіків із грошима, «голодних» на жінок. Тих, хто не пройшов випробування фронтом, вихованих на хороших європейських харчах. І сотні тисяч «голодних» українок, які не встигли виїхати з тих чи інших причин, чоловіки яких загинули на війні або отримали каліцтва», — сказав Василенко.

Професорка Волинського національного університету імені Лесі Українки, членкиня ГО «Діячки» Оксана Ярош.  нагадала, що в лютому 2024 року постійна комісія Вченої ради Київського національного університету імені Тараса Шевченка з питань етики створила робочу групу для опрацювання питань щодо порушення Микитою Василенком педагогічної етики та дискримінаційних висловлювань.

«Цей коментар свідчить про недопрацювання університету в політиці протидії дискримінації та сексизму, оскільки це вже не перші висловлювання Василенка. Викладачі і викладачки мають чітко розуміти, що не можуть транслювати подібні ідеї. Це суперечить чинним нормативно-правовим документам. Адже кожен університет має ухвалені положення, де виписані принципи та цінності, на яких ґрунтується надання освітніх послуг», — наголосила вона.

Студенти-журналісти КНУ і раніше звинувачували викладача в сексизмі та проросійській позиції й вимагали його звільнення

Раніше в університеті вимагали звільнити викладача Микиту Василенка. Його звинувачували у просуванні сексистських і проросійських наративів.

За словами студентки четвертого курсу цього інституту та військовослужбовиці Оксани Паращак, на своїх лекціях Василенко казав, що «жінки можуть чогось досягнути лише у чотири способи: чоловік, коханець, батько, брат». Її підтримали більшість студенток Інституту журналістики.

Влітку 2023 року студенти звернулися з листом до чинного на той час директора інституту Володимира Різуна. У листі студенти скаржилися на «відверту проросійську та сексистську позицію» Василенка.

«Викладач зловживає сексистськими коментарями в бік студенток. У час повномасштабної війни Росії проти України зазначений викладач розповідає студентам на заняттях про «велич Росії», — зазначалось у листі, який підписали понад 170 студентів ННІЖ.

Тоді Різун заявляв, що не має повноваження кваліфікувати докази як порушення, а також визнав, що не дивився відео та не слухав аудіодокази поведінки з ознаками дискримінації, зауважила Паращак.

Після цього вона звернулася до уповноваженого з прав людини Дмитра Лубінця. Омбудсмен у січні 2024 року відповів, що постійна комісія Вченої ради Київського національного університету імені Тараса Шевченка з питань етики створила робочу групу для опрацювання питань щодо сексизму.

Комісія визнала факти порушень етики й те, що формальний підхід керівництва, Вченої ради та студентського парламенту ННІЖ до цих порушень призвели до репутаційних втрат інституту та університету загалом. На підставі цих висновків Василенку та очільниці кафедри винесли догани.

Проте студенти вимагають звільнення Василенка.

Водночас у студпарламенті ННІЖ заявили, що неодноразово отримували скарги від студентів щодо поведінки Василенка, а в грудні 2023 року їхні представники брали участь у засіданні Етичної комісії, яка розглядала його відсторонення від викладання.

У студпарламенті наголосили, що категорично засуджують позицію та висловлювання Микити Василенка і вважають неприпустимим його роботу на посаді викладача.

«Зі свого боку обіцяємо зробити все можливе, щоб справедливість перемогла», — додали в студпарламенті.

При цьому Микита Василенко у коментарі ТСН заперечив всі обвинувачення, а також повідомив, що подасть до суду на студентку.

«Я просто змушений це зробити. Перед цим я попереджу керівництво університету, пораджусь з колегами. У мене є досить підстав вважати, що ця провокація проплачена. Це пов’язано безпосередньо з моєю викладацькою і видавничою діяльністю», — відреагував викладач.

Хто такий Микита Василенко

Микита Василенко — український журналіст, педагог і письменник. Також він професор, доктор філології, кандидат філософських наук. Фахівець з інформаційних жанрів. Викладає впродовж 40 років в Інституті журналістики, де навчає писати розслідування та репортажі. Був членом партії «Союз лівих сил», яку заборонили як проросійську.

У 2018–2022 роках Василенко з’являвся на каналах Віктора Медведчука і Євгенія Мураєва, які зараз перебувають під санкціями.