Про це пише Bloomberg.

Попри зусилля скоротити закупівлі після вторгнення Москви в Україну, дешевий російський газ досі важко повністю витіснити — особливо в умовах, коли 27 країн блоку намагаються знизити ціни на енергоносії. Основною проблемою для Європи став різкий стрибок поставок російського скрапленого природного газу (СПГ), які досягли рекордного рівня після того, як «Газпром» значно скоротив прокачування трубопровідного газу.

Імпорт газу з Росії скоротився до приблизно 19% від загального обсягу закупівель ЄС минулого року — порівняно з понад 40% до початку війни. Щоб просунутися далі в планах зі скорочення цієї залежності, ЄС має намір у червні запропонувати заборону на імпорт газу за новими контрактами з Росією, а також за чинними короткостроковими (спотовими) угодами. Ці заходи — які охоплюють близько третини імпорту — мають набути чинності не пізніше кінця 2025 року.

Як і у випадку з трубопровідним газом, більшість російського СПГ закуповується за довгостроковими контрактами з європейськими покупцями, які передбачають жорсткі зобов’язання «бери або плати», і вийти з них дуже складно. Згідно з планами, які мають бути оприлюднені у Страсбурзі у вівторок, Єврокомісія наступного місяця планує оголосити пропозицію щодо заборони імпорту російського газу як через трубопроводи, так і у вигляді СПГ за довгостроковими угодами. Заборона має набути чинності до кінця 2027 року.

Цей графік реалізації залежить від здатності ЄС забезпечити альтернативні поставки СПГ зі США, Катару, Канади та Африки, за словами обізнаних осіб. Закупівлі з США обговорюються в рамках торговельних переговорів з адміністрацією Трампа.

За словами джерел, план поступової відмови від російського газу матиме обмежений вплив на ціни та енергетичну безпеку, з огляду на великі обсяги СПГ, які вийдуть на світовий ринок у найближчі роки. Водночас плани можуть бути змінені до офіційного оголошення у вівторок.