Про це пише Bloomberg

О 9-й ранку 18 листопада Фінляндія запустила новий вебсайт, що інструктує людей, як вижити протягом 72 годин у випадку кризи або конфлікту. У той же понеділок Швеція почала розсилати оновлені брошури до 5,2 мільйона домогосподарств, закликаючи громадян приділяти більше уваги підготовці до війни.

Країни Північної Європи та Балтійського моря вже давно висловлюють занепокоєння щодо загрози, яка виникла біля їхніх кордонів. Нині уряди, центробанки та компанії цих країн очолюють зусилля зі створення запасів зерна та медичних товарів, зміцнення фінансової системи й закликів до громадян зберігати консерви та таблетки йоду.

Деякі плани можуть здаватися перебільшеними, але сценарії також включають природні катастрофи через зміни клімату, збої в енергопостачанні та міжнародні кібератаки, а не лише війну.

Європейські посадовці кажуть, що континент вступив у нову реальність. Більше ніж через три десятиліття після закінчення Холодної війни та загрози ядерних атак ЄС повертається до своїх джерел як організації, створеної на основі конфлікту для сприяння миру та безпеці.

ЄС прагне прискорити переговори з Великою Британією щодо нового пакту про оборону та безпеку, оскільки обрання Дональда Трампа, ймовірно, означатиме зменшення підтримки України з боку Америки й можливість укладення мирної угоди, яка може надихнути Росію.

“Ми маємо справу з геополітичними напруженнями, які не показують ознак пом’якшення, і ми маємо бути готові до будь-яких обставин”, — заявила президентка Європейського парламенту Роберта Метсола 14 листопада. “Усе це робить підготовку нашого союзу важливішою, ніж будь-коли, до цього нового, більш невизначеного майбутнього”.

Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн доручила колишньому президенту Фінляндії Саулі Нііністьо вивчити рівень підготовленості континенту. Головним, за її словами, є залучення громадян до процесу забезпечення безпеки.

Фінляндія, яка має досвід співіснування з Росією та Радянським Союзом, традиційно є лідером у цьому питанні. Нііністьо описав фінську модель як “ставлення”, засноване на пережитих подіях.

З часу анексії Криму Росією десять років тому країни Балтії та Польща стали найбільшими платниками в НАТО щодо частки економіки. Фінляндія та Швеція, які довгий час залишалися поза військовими альянсами, приєдналися до НАТО після повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року.

Литва активно створює запаси екстрених медичних товарів. Минулого року Єврокомісія схвалила створення складу як частини плану з 22 резервів у 16 країнах-членах ЄС.

Окрім оборони, енергопостачання та фармацевтики, значна увага приділяється продовольству. У той час як такі країни, як Польща, Румунія та Словаччина, зберегли свої резерви після Холодної війни, інші їх ліквідували. Тепер їх відновлюють.

Норвегія заявила в червні, що накопичує зерно, готуючись до “немислимого”, тоді як Швеція планує відновити свої резерви разом із запасами насіння та добрив.

Фінляндія, третина території якої розташована за Полярним колом, має короткий вегетаційний період і історію голодів. Сьогодні це одна з найбільш забезпечених продовольством країн світу. Запаси зерна зберігаються у 19 силосах по всій країні, які також містять комерційні запаси. Їхньої місткості достатньо, щоб вмістити половину середньорічного врожаю. Ці бетонні споруди, висотою до 60 метрів, будували понад 50 років із часів Зимової війни.