Європейську раду офіційно очолив експремʼєр Португалії Антоніу Кошта. Попередній президент Шарль Мішель передав Кошті свої повноваження.

Він зазначив: «Дорогий Антоніу, я бажаю тобі всього найкращого. Хай живе Європа!».

У своїй промові, яку Кошта виголосив частково французькою, він так само подякував своєму попереднику й наголосив, що його метою як голови Євроради буде подальше підтримання “єдності Європи в різноманітті”.

Згадав він і про повномасштабне російське вторгнення в Україну, яке триває 1010 днів, підкресливши, що мир не може бути досягнутий за будь-яку ціну.

“Мир не може означати капітуляцію. Мир не повинен винагороджувати агресора. Мир в Україні має бути справедливим, він має бути тривалим і ґрунтуватися на міжнародному праві”, – наголосив Кошту.

Він додав, що на цьому тлі Євросоюз має підтвердити свою репутацією мирного проєкту, “ставши сильнішим, ефективнішим, стійкішим і більш автономним у сфері безпеки та оборони”.

У червні 2022 року, коли Київ ще очікував на статус кандидата на вступ до Євросоюзу, Антоніу Кошта в інтерв’ю Financial Times говорив, що ЄС повинен зосередитися на наданні негайної допомоги Україні, а не брати участь у “юридичних дебатах” про те, чи надавати їй статус кандидата.

Він також висловлював переконання, що членство в ЄС не вирішить проблем України.

У питанні членства України в НАТО Антоніу Кошта також демонстрував обережну позицію. Відомими опонентами надання Києву запрошення на вступ до Альянсу є США та Німеччина.

Деталі

Нагадаємо, Європейський парламент на засіданні 27 листопада затвердив новий склад Єврокомісії на чолі з Урсулою фон дер Ляєн, сформований після євровиборів у 2024 році, вона почне роботу з 1 грудня.

Кошта є фігурантом корупційного розслідування в країні. Антоніу Кошта обіймав посаду глави уряду з 2015 року до листопада 2023-го та був прикладом для європейських лівих, був змушений піти у відставку. Причина – скандал навколо видачі ліцензій на видобуток літію. Португалія має найбільші його запаси в Європі і є найбільшим його виробником. Сканал призвів навіть до обшуків у голови уряду.

За даними слідства, Антоніу Кошта міг мати безпосередній вплив на процес надання концесії та розблокування відповідних процедур. Щодо нього ініціювали окреме незалежне розслідування у Верховному суді Португалії, який має право притягати до відповідальності високопосадовців. Проти Кошти не було висунуто жодних звинувачень, але водночас і розслідування щодо колишнього прем’єр-міністра досі не закрили.

За прем’єрства Кошти Португалії вдалося забезпечити стабільне економічне зростання. Кошта здобув непогану репутацію і серед європейських колег. Канцлер Німеччини Олаф Шольц ставив за приклад його “демократичне лідерство” після перемоги соціалістів на виборах 2022 року. Емманюель Макрон симпатизував франкомовному португальцю, з яким полюбляв вести інтелектуальні дискусії.

Привабливим у європейському контексті виглядало і частково неєвропейське походження португальського прем’єра – його батько наполовину індієць, наполовину мозамбікець.