Про це повідомляє The Economist.
З початку 2022 року ЄС та його країни-члени виділили Україні €113 млрд на військову, фінансову та гуманітарну допомогу — це трохи більше ніж 0,2% їхнього ВВП.
Аналітики Kiel Institute та The Economist підрахували, що Європі доведеться подвоїти цю суму, щоб заповнити можливу відсутність американської підтримки. Водночас це не є критичним навантаженням: цільові 0,4% ВВП — удвічі менше, ніж дає Данія, і на рівні внесків Фінляндії.
Гунтрам Вольф з брюссельського аналітичного центру Bruegel та Алекс Бурілков з Університету Леуфана в Люнебурзі підрахували, що для того, щоб Європа могла захищати себе без допомоги американців, необхідно 3,5% ВВП, а в довгостроковій перспективі, на думку The Economist, витрати мають становити близько 4-5% ВВП. Навіть цифра 3,5% залишає прогалину в 1,7% ВВП, яку потрібно заповнити.
Видання пропонує три варіанти, де можна знайти додаткові 1,9% ВВП, необхідні як для збільшення оборонних витрат до 3,5% ВВП на рік, так і для заміни американської підтримки України:
1. Скорочення видатків в інших сферах та/або підвищення податків.
2. Запозичення. Країни можуть збільшити свої дефіцити на деякий час і домовитися про коригування фіскальних правил блоку.
3. Фінансувати оборонні витрати через ЄС. Після удару пандемії фонд відновлення блоку у розмірі 806 мільярдів євро став піонером цієї концепції.
Нагадаємо, що європейські чиновники поспішають розробити пропозиції щодо спеціального фонду, спрямованого на допомогу регіону у збільшенні оборонних інвестицій на тлі того, як президент США Дональд Трамп погрожує скоротити підтримку континенту з боку Сполучених Штатів.