Деталі пояснила народна депутатка України Марія Мезенцева в етері КИЇВ24.
Наразі з України виїхали приблизно 6-7 мільйонів осіб. Вони перебувають за кордоном в статусі тимчасово переміщених осіб, але множинне громадянство — це трошки ширше.
Вона зауважила, що це буде шансом отримати українське громадянство особам, які не народилися в Україні, але мають українське коріння.
Є великі діаспори, від Канади до Індонезії, там можемо побачити українців. Вони можуть, і багато з них хочуть дуже давно підтвердити й свою патріотичну позицію, і мати український паспорт.
Що передбачає множинне громадянство?
Множинне громадянство — це статус, при якому особа послідовно визнається громадянином двох чи більше країн за законами цих країн. Передбачається, що держави укладають між собою двосторонню угоду, в якій взаємно визнають статус людини із двома паспортами, її права та обов’язки.
Втім, Конституція України (стаття 4) визначає, що в Україні існує єдине громадянство.
Не перша спроба запровадити
Про перспективи запровадження множинного громадянства в Україні Зеленський заговорив ще під час своєї інавгураційної промови у травні 2019 року. Через пів року після набуття президентських повноважень глава держави подав відповідний законопроєкт №2590 до парламенту. В січні 2020 року проти цього документа виступило Головне науково-експертне управління парламенту через спробу регулювати юридичну норму, яка закріплена в Конституції, без змін до Основного закону України. Тож розгляд законопроєкту відклали.
В жовтні 2023 року в МЗС заявили, що вважають необхідним запровадження множинного громадянства в Україні. Але мають бути винятки, що стосуються заборони на будь-яке подвійне громадянство з державою-агресоркою.