Це у своєму зверненні до протестувальників сказав президент України Володимир Зеленський.

І, я думаю, кожен зрозуміє, що Україна не може змиритись із тим, що відбувається на кордоні між нашими державами. І тим паче з тим, що там почали з’являтися відверті пропутінські гасла. Це неправильно. І антисолідарно. І, зокрема, у вчорашньому випадку із нашим зерном, яке висипали з вагона, — це було ще й просто неправдиво, — сказав голова держави.

Він наголосив, що ані грама з того збіжжя не везли на польський ринок, адже зараз немає жодного погодження на експорт у Польщу зерна з України.

Хоч це для українських виробників очевидно невигідно, але ми дотримуємося цього, бо відносини з Польщею для нас — безумовний пріоритет національної безпеки, — зазначив Зеленський.

Він закликав Туска та Дуду покласти край ситуації, що створила напругу між двома сусідніми країнами. Зробити це, на думку Зеленського, слід там, звідки ця напруга почала ширитися: на кордоні між Україною та Польщею.

Президент України повідомив, що доручив уряду найближчим часом, до 24 лютого, бути на кордоні між Україною та Польщею. Президент запросив Анджея Дуду та Дональда Туска долучитися до врегулювання проблеми, а саме якомога швидше приїхати до кордону і підтримати діалог.

Водночас голова держави звернувся також до Європейської Комісії.

І я хочу звернутися зараз до Єврокомісії: треба зберегти єдність у Європі. Це фундаментальний інтерес Євросоюзу. Тому Україна звертається до Єврокомісії, щоб у цій зустрічі взяв участь представник Єврокомісії. Досить Москви на наших землях. Досить непорозумінь, — резюмував глава держави.

Допис Зеленського дубльовано польською мовою, а його звернення до поляків має польські субтитри – аби зміст заклику українського президента дійшов до адресатів без викривлень та спекуляцій.

Польські фермери закликали Путіна «навести порядок в Україні»

Під час чергового протесту польських фермерів один з протестувальників прикріпив до своєї сільськогосподарської техніки плакат із написом «путін, наведи порядок і в Україні, і в Брюсселі, і з нашими урядовцями». Поруч з ним був прикріплений прапор СРСР.

КИЇВ24
Фермера із прапором СРСР та плакатом, адресованим путіну, затримано польською поліцією. Фото: соціальні мережі

Однак, коли журналіст видання звернув увагу на скандальний банер, організатори не приховували свого здивування ситуацією. Вони підкреслили, що учасники протесту несуть індивідуальну відповідальність за зміст плакатів.

Пізніше ситуацію прокоментував глава МВС Польщі Марчін Кервінський, який підтвердив, що проти автора плаката будуть вжиті заходи. Поліція Польщі вже порушила кримінальну справу стосовно цього фермера.

Ситуація на українсько-польському кордоні. Що відомо

Нагадаємо, наразі заблокованим для вільного руху вантажівок є: «Ягодин – Дорогуськ», «Угринів – Долгобичув», «Устилуг – Зосін», «Шегині – Медика», «Рава-Руська – Гребенне» та «Краківець – Корчова».

Протести фермерів тривають вже багато тижнів не лише в Польщі, але й по всій Європі. Виробники виступають як проти неконтрольованого продовольства з України, так й проти правил ЄС, пов’язаних з Європейським зеленим курсом.

Так, польські фермери оголосили про новий загальнонаціональний страйк, який розпочався 9 лютого і має тривати до 10 березня. Протестувальники планують блокувати всі прикордонні переходи між Польщею та Україною, а також дороги й автомагістралі по всій країні.

Це пов’язано із рішенням Європейської комісії продовжити скасування імпортних мит для сільськогосподарських товарів з України на 2024 рік. Ця ініціатива збереже безмитний доступ українських підприємців на європейські ринки, сприяючи стабільності економіки та розширюючи можливості для українського бізнесу.

Однак вона також створює істотні проблеми для аграріїв з європейських країн.