Відповідний законопроєкт №11392 повернуто з підписом голови держави 13 березня.
Нагадаємо, пів року тому, 11 вересня 2024 року, парламент Болгарії продовжив терміни для переговорів щодо продажу Україні обладнання, яке раніше призначалося для проєкту АЕС “Белене”, на 180 днів з дня набрання чинності цього рішення. У Державному віснику Болгарії його опублікували 13 вересня — отже, строки для переговорів сплинули 11 березня.
Цю саму дату називали голова енергетичного комітету Верховної Ради Андрій Герус та міністр енергетики Герман Галущенко перед голосуванням за закон про придбання у Болгарії реакторів.
Верховна Рада ухвалила закон 11 лютого, президент Володимир Зеленський отримав його для підписання 26 лютого. Однак станом на ранок 12 березня він цього так і не зробив, повідомляється на сайті Верховної Ради.
Енергокомітет підтримав добудову ХАЕС-3 і ХАЕС-4 ще 17 червня 2024 року, але відповідний законопроєкт не виносять на розгляд парламенту через незгоду депутатів. Його планували проголосувати після оновлення техніко-економічного обґрунтування, передбаченого законом, що дозволяє придбати реактори.
За словами міністра енергетики Германа Галущенка, якщо не взяти корпуси реакторів у Болгарії, то їх доведеться виготовляти з нуля, а на це піде близько п’яти років.
Нагадаємо, у 2006 році “Росатом” виграв міжнародний тендер на будівництво двох енергоблоків ВВЕР-1000 на АЕС “Белене” у Болгарії, але через три роки проєкт було зупинено. У 2012 році Болгарія взагалі відмовилась від будівництва станції й тепер готова продати реактори Україні.
Президент Володимир Зеленський наголосив, що після добудови енергоблоків ХАЕС Україна матиме додаткові 2 гігавати електроенергії, які потрібні, щоб не залежати від імпорту в критичні періоди.
Хмельницька АЕС розташована на заході України на кордоні трьох областей: Хмельницької, Рівненської та Тернопільської. Її почали будувати в 1981 році, і зараз вона має два реактори. Перший запустили у 1987 році, другий – у 2004-му. Обидва енергоблоки мають реактори типу ВВЕР-1000, сумарна потужність – 2000 МВт. За проєктом, станція мала бути чотириблоковою, але третій і четвертий енергоблоки побудували тільки частково.
Енергоатом хоче завершити будівництво двох енергоблоків ВВЕР-1000 і побудувати два потужніші енергоблоки за американською технологією AP1000, які зможуть видавати до 1200 МВт. Якщо ці плани будуть реалізовані, загальна потужність Хмельницької АЕС перевищить 6000 МВт, вона стане найбільшою в Європі.