Про це стало відомо агентству DPA з кіл Альянсу, повідомляє Handelsblatt.
Передумовою для пропозиції, що готується, є те, що Трамп базує свій інтерес до найбільшого в світі острова насамперед на американських інтересах безпеки.
На думку військового альянсу, інтересам безпеки США також могла б відповідати значно сильніша присутність НАТО в регіоні. Тим більше, що американці, звичайно, могли б також брати участь у збільшенні присутності.
Гренландія є стратегічно цікавою через свої багаті сировинні ресурси і як база для військового контролю над Арктикою. Крім того, судноплавні шляхи стають більш доступними, принаймні влітку, оскільки кліматичні зміни посилюються.
За інформацією з кіл Альянсу, ця ініціатива наразі обговорюється з Трампом на неформальних переговорах. Підставою для посилення присутності можуть стати нові оборонні плани, ухвалені у 2023 році. Ці засекречені документи передбачають збільшення потенціалу стримування та оборони також і на крайній півночі.
США вже експлуатують космічну базу Пітуффік в Гренландії на основі угод з Данією. Ця база підтримує, серед іншого, системи попередження про ракетний напад, протиракетну оборону і місії космічного спостереження. Данські збройні сили також присутні – в основному через Арктичне командування в Нууку.
Конфлікт у НАТО
Зазначається, що дебати щодо Гренландії є надзвичайно вибухонебезпечними для НАТО. З одного боку, Альянс має побоюватися за свій авторитет, якщо провідний член раптом погрожує силою анексувати територію іншої держави – особливо з огляду на загарбницьку війну Росії проти України і претензії Китаю на Тайвань.
З іншого боку, для НАТО було б великою катастрофою, якби США вийшли з Альянсу через суперечку з такого питання, оскільки стримування НАТО ґрунтується насамперед на ядерному арсеналі США і силі їхніх звичайних збройних сил.
На думку дипломатів, чи вдасться реалізувати плани щодо пропозиції Трампу, залежатиме, серед іншого, від того, чи справді республіканець переймається насамперед інтересами американської безпеки в регіоні. Якщо ж поклади сировини також відіграють певну роль, то ініціатива може бути приречена на провал.
Нагадаємо, що переважна більшість гренландців виступають проти приєднання до США, свідчать дані соцопитування. Позиція мешканців суперечить заяві президента США Дональда Трампа, який раніше запевняв нібито гренландці прагнуть приєднання до Штатів.