Про це розповів в етері КИЇВ24 експерт з питань телекомунікацій Олександр Глущенко.

Мобільні мережі та мережі операторів фіксованого зв’язку ніколи не будувалися на випадок війни. У 2022 році всі оператори мобільного зв’язку дізналися, що все те господарство треба зібрати й викинути. Акумулятори їх непридатні для таких віялових відключень.

Олександр Глущенко наголошує, що мобільні оператори не підготовані до подібних віялових відключень. 

Почалася модернізація мереж, оператори почали встановлювати акумулятори, які могли придбати. У 2023 році почали замовляти ті, які могли замовити. Весь цей процес безперервний, тому що в нинішніх умовах, коли електроенергія відсутня по 18-20 годин, жоден акумулятор не витягне. 

Чому не працює зв’язок без світла

Зазначимо, що під час вимкнення світла різко зростає використання трафіку мобільного зв’язку та збільшується навантаження на базові станції операторів. Тому деякі користувачі бачать на екранах телефонів 4G. А по факту — завантажити нічого не можуть.

Критичною є не кількість користувачів, а обсяг трафіку, який вони споживають. Бо кожна базова станція має обмеження. Це як із Wi-Fi роутером. Якщо під’єднано двоє людей — інтернет працюватиме добре, а якщо двадцять — погано.

До того ж телеком-інфраструктура в Україні працює з розрахунком на те, що 80% трафіку мають проходити через домашній інтернет, пояснював директор департаменту з розвитку фіксованого інтернету Мінцифри Юрій Мацик. Але після вимкнення світла базові станції беруть на себе весь “удар” із забезпечення зв’язком населення. Складнощі подекуди виникають навіть зі звичайними дзвінками.

Водночас мобільних операторів зобов’язали забезпечити безперервний доступ до зв’язку протягом 10 годин поспіль під час відключень світла. Дедлайн — до початку наступного року. Про таке інформує Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації.