Про це пише журнал Nature.
Згідно з даними глобальної платформи з працевлаштування Nature Careers, американські науковці подали на 32% більше заявок на роботу за кордоном у період з січня по березень 2025 року порівняно з аналогічним періодом 2024 року. Кількість користувачів зі США, які переглядали закордонні вакансії, зросла на 35%.
Лише в березні, коли адміністрація Трампа посилила наукові скорочення, кількість переглядів вакансій зросла на 68% порівняно з березнем минулого року.
Минулого місяця було раптово скасовано понад 200 федеральних грантів на дослідження, пов’язані з ВІЛ/СНІДом. Виявлено скорочення фінансування Національним інститутом здоров’я США досліджень COVID-19, а також оголошено про зменшення на $400 мільйонів грантів на дослідження для Колумбійського університету в Нью-Йорку через протести на кампусі на підтримку палестинців у конфлікті з Ізраїлем.
«Такого значного падіння інтересу до вакансій у США — паралельно зі зростанням зацікавлення переїздом — ми ще не бачили», — каже Джеймс Річардс, керівник підрозділу глобальних талантів Springer Nature, до якого входить платформа Nature Careers. На момент публікації на сайті було 983 активні вакансії.
Команда надала ці дані журналістам Nature за умови, що аналіз публікуватиметься у відсотках, а не в абсолютних цифрах, через комерційну конфіденційність. Редакція Nature є незалежною від свого видавця Springer Nature.
Публікація цих даних від Nature Careers відбулася після окремого опитування дослідників редакцією новин Nature, в якому 75% респондентів-науковців із США заявили про бажання залишити країну.
Кількість заявок від науковців США до Канади зросла на 41% у період січень-березень 2025 року в порівнянні з аналогічним періодом 2024-го. Одночасно кількість заявок від канадських дослідників до США зменшилась на 13%.
Хімічна інженерка Валері Німанн — одна з тих, хто шукає можливостей за межами США. Цього місяця вона переїхала зі Стенфордського університету в Каліфорнії до Бернського університету у Швейцарії на постдокторську позицію.
У США, каже вона, «люди не знають, скільки триватиме їхній постдок. Ми не можемо подаватися на стипендії, бо не знаємо, чи вони взагалі існуватимуть».
25 березня біостатистик з Колумбійського університету Сяо Ву написав у X (колишній Twitter): «Мій перший грант від NIH раптово скасували лише через три місяці після його отримання». Його дослідження стосуються впливу зміни клімату на здоров’я.
Хоча Ву поки не шукає роботу за межами США, він побоюється, що йому доведеться це зробити: «Без цих грантів стабільність моєї кар’єри і професійне майбутнє під загрозою. Це не просто “пошук нових можливостей”, а примусовий вихід з американських академічних установ».
Деякі європейські інститути вже намагаються скористатися можливим відтоком наукових кадрів зі США.
У березні університет Екс-Марсель у Франції запустив програму Safe Place for Science, виділивши €15 мільйонів (приблизно $17 мільйонів) на фінансування 15 науковців, що працюють у сфері клімату, здоров’я, довкілля та соціальних наук.
Представниця університету Клара Буфі повідомила, що прийом заявок був закритий після того, як надійшло 298 заявок і майже 400 запитів на інформацію. 70% заявників — це американські дослідники, спеціалісти у своїх галузях. Цього року буде відібрано 20 кандидатів.
«Те, що відбувається — жахливо для американської науки», — сказав президент університету Ерік Бертон. — «Ми відчули обов’язок зробити хоча б щось, щоб показати науковцям: є світло на півдні Франції, де їхня праця бажана, вільна й цінна».
Послання Бертона, здається, справило враження: кількість заявок з США на європейські вакансії через Nature Careers зросла в березні на 32% у порівнянні з минулим роком, перегляди — на 41%.
Водночас кількість заявок від європейських дослідників на вакансії у США знизилася на 41%.
Інститути Макса Планка в Німеччині отримують запити від науковців зі США, які хочуть залишитися довше, ніж планували. Їхня представниця Крістіна Бек також зазначила збільшення заявок з країн Азії: «Це може свідчити про переорієнтацію вчених, які тепер надають перевагу Європі замість США».
7 квітня президент Товариства Макса Планка Патрік Крамер оголосив про створення програми Max Planck Transatlantic Program. Ініціатива передбачає створення спільних дослідницьких центрів з установами у США, розширення програм постдоків та нові посади для молодих дослідників у 84 інститутах товариства. Також деяким «видатним науковцям», які більше не можуть працювати в США, запропонують посади директорів.
Увесь міжнародний ринок наукової праці також пожвавився: кількість переглядів і заявок на вакансії поза США від науковців з інших країн зросла на 13% у період січень-березень 2025-го порівняно з тим самим періодом 2024 року.