5 травня у Львівській області СБУ затримала президента Міжнародного Інвестиційного Офісу, колишнього голову Управління інвестиційної політики Львівської ОДА Романа Матиса та головного редактора видання Mind Євгена Шпітка.

Їх підозрюють у зловживаннях під час розподілу гуманітарних вантажів. Справа розслідується за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України (незаконне використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги, здійснена організованою групою).

Офіс Генерального прокурора опублікував додаткові подробиці. «За даними слідства, мешканці Львівщини під час воєнного стану організували незаконну реалізацію військового спорядження, отриманого як гуманітарна допомога. Крім того, чоловіки привласнювали добровільні пожертвування благодійників. Далі через банківські термінали та відділення кошти виводилися зі рахунків», – йдеться у повідомленні.

Інформація про це практично відразу з’явилася в декількох джерелах – телеграм-каналах і місцевих ЗМІ, а на затриманні були присутні журналісти LvivMedia.

Видання пише, що їхній головний редактор Євген Шпитко, маючи юридичну можливість виїхати за кордон – як багатодітний батько – виїжджав за кордон у волонтерських справах та повертався знов до України.

“Євген Шпитко був залучений до допомоги ВСУ на волонтерських засадах та задіяний у постачанні необхідної номенклатури, зокрема бронежилетів та шоломів. (…) Для оптимізації процедур, оперативного виконання вимог регуляторів та якнайшвидшого постачання бронежилетів безпосередньо до військових частин, була залучена юридична особа – «Артан Центр», яка акумулювала запити від військових, добровольців, волонтерів та приватних осіб. Вона уклала договори із структурами «Укроборонпрому» на оптові партії вказаної номенклатури”, – пише видання.

За цим форматом, уточнює Mind, працюють багато волонтерів, які закупають оптові партії спорядження та згодом передають його за донати, або продають меценатам (які потім передають їх хлопцям на передову), а кошти від продажу повертають для оплати партії товару.

“Жодним чином у цій діяльності не були задіяні гуманітарні вантажі. Йдеться виключно про закупівлю конкретних товарів на замовлення конкретних користувачів.  Товари закуповувались за кошти замовника. У низці випадків, коли була потрібна передоплата, Євген Шпитко закладав свої власні кошти, які згодом відшкодовувались (…) Ця діяльність не ставила собі за мету отримання прибутку. Як можна перевірити за накладними документами, вхідна та вихідна ціна номенклатури відрізнялась не більш як на 4%.Ця різниця покривала витрати на логістику та банківські комісії при перерахуванні коштів. Тобто і мови не йшло про прибутки. Часто Євген за свої власні кошти купував та передавав на передову авто, шоломи та ін.”, – додають у виданні.

Справа є зведенням стосунків керівництва Львівської ОДА через викривальну публікацію, стверджують у виданні.

“Справа має всі ознаки замовної, включаючи одномоментний розголос та злив інформації про її деталі анонімним телеграм-каналам. Роман Матис відомий послідовною критикою керівництва Львівської ОДА (нині – військової адміністрації) та особисто її керівника Максима Козицького. Mind не є стороною цього конфлікту, однак був про нього проінформований. Нещодавно виданням було опубліковано матеріал Львівська російська, в якому проаналізовано можливий конфлікт інтересів Максима Козицького під час виявлення російського бізнесу на території області, через опосередкований зв’язок партнерів його батька, Зіновія Козицького, із структурами газпрому. Зауважимо, що позиція ОДА та структур Козицького-старшого була належним чином врахована та наведена у матеріалі. Також на затриманні були присутні представники LvivMedia. Бенефіціарним власником цього ЗМІ, згідно даних сервісу opendatabot, є Зіновій Козицький.  Зауважимо, що витрачання ресурсів СБУ під час війни на дріб’язкові розбірки місцевих чиновників та зведення рахунків, у той час як вони б мали бути зосереджені на пошуку зовнішніх ворогів – прямо суперечить інтересам держави”, – резюмує видання.

Суд обрав запобіжний захід Євгену Шпитку та екс-чиновнику Львівської ОДА Роману Матису. Фігурантів кримінальної справи арештували з правом внесення застави у сумі по 2 млн грн для кожного, інформує сайт Львівської обласної прокуратури.

В повідомленні вказано, що особи організували незаконну реалізацію військового спорядження, отриманого як гуманітарна допомога за кошти українських благодійників. “Окрім того, чоловіки привласнювали добровільні пожертви громадян. Далі через банківські термінали та відділення кошти виводилися з рахунків. Їх затримали в порядку ст. 208 КПК України під час продажу партії бронежилетів та військових касок для потреб ЗСУ на загальну суму 535 тис грн. За результатами обшуків у фігурантів виявили та вилучили бронежилети, військові каски, грошові кошти та інші докази”, – йдеться в повідомленні.

Фото: СБУ