Чи законний цей стінопис і як реагують на нього кияни, йшлося у сюжеті КИЇВ24.

Мурали спотикання. Поки київська влада вводить мораторій, нові стінописи продовжують з’являтися. І нове зображення на фасаді однієї зі столичних шкіл не виняток. Думки мешканців району та користувачів соцмереж розділилися: хтось радіє, що занедбану стіну довели до ладу, а інші обурюються хаотичному розміщенню малюнків.

Київська фотографиня та художниця Євгенія Фуллен, чиї мурали в місті останні пів року викликають бурхливі обговорення, створила новий стінопис на Виноградарі.

Один з муралів Євгенії Фуллен в Києві

На стіні хореографічної школи з’явилося зображення двох балерин, але тут мав бути зовсім інший малюнок. Роботи почалися ще в жовтні 2023 року, проте через суспільний резонанс, незгоду в соцмережах і намагання містян стерти зображення, автори муралу відклали фарби.

«Нам ніхто його не забороняв робити. Справа в реакції і у хейті, який почався із Січових Стрільців, тобто в нас у цьому була проблема. І через весь цей хейт ми вирішили перенести малюнок сюди, і цього хотіла й директриса школи, і місцеві жителі», – заявляє авторка стінопису.

Фуллен запевняє, що всі дозволи та погодження від КМДА на розміщення муралу “Нотр дам” на одній зі стін на вулиці Січових Стрільців були. Але, як виявилося, обрана будівля належить до історичної спадщини, втручатися в її зовнішній вигляд не можна. Зображення зобов’язали замалювати. Тому обрали нову локацію — школу на Виноградарі. “Нотр дам” не з’явився і там через невдоволення з боку киян. Проте художницю це не зупинило.

«Мені не подобається те, в якому стані наш район і що тут школа, яку, ну вибачте, вона розвалюється, і якщо я можу щось зробити, то чому б ні. І потім ми вже змінили ескіз на балерин і вирішили, що це буде доцільним», – пояснила вона.

Столична влада миттєво відреагувала на муральний скандал. Петицію, яку зареєстрували мешканці міста на сайті КМДА, розглянули одразу після того, як вона набрала достатню кількість голосів. Результатом стало запровадження тимчасового мораторію на створення стінописів. Його ініціаторкою виступила депутатка Євгенія Кулеба. Він діятиме, допоки Київрада не розробить і не затвердить прозорий та відкритий механізм погодження ескізів монументальних розписів.

«Давно хочу подякувати одній художниці, яка, сама того не усвідомлюючи, виявила і активізувала частину киян, які інвестували свій час, щоб сформувати розуміння того, що таке мистецтво, а що — ні, киян, які поважають архітектуру, візуальний образ міста, киян, які готові захищати не лише своє право на місто, а і право на місто інших», – зазначила з цього приводу Кулеба.

Через те, що Євгенія Фуллен створила мурал в час, коли діє мораторій, у соціальних мережах прокотилася нова хвиля критики.

КИЇВ24

Водночас місцеві мешканці, які щодня проходять повз художню школу з новим стінописом, доволі позитивно реагують на те, що замість хаотичних графіті на фасаді занедбаної будівлі з’явився стінопис. Щоправда, кияни вважають доцільним, аби їхню думку таки враховували.

Що цікаво, окрім скандальних муралів Євгенії Фуллен, з часу запровадження мораторію у Києві з’явилися ще й інші стінописи. Зокрема “Наша Земля” на фасаді Національного університету оборони України чи “Захисники світла”, який так само як і мурал Євгенії Фуллен, почали створювати до тимчасової заборони. Тож питання дозволів залишається відкритим, і, як обіцяють міські депутати, на черговій сесії Київради знову розглядатимуть усі деталі.

Ірина Коваленко