Як виглядають вироби з екскрементів та як у киянки виникла ідея їх створення, йшлося у сюжеті КИЇВ24.

Так, це прикраси з гів.. з голубиного посліду. Здалеку може здатись, що це якийсь дорогоцінний камінь. Ну, якщо дуже здалеку. Цей природний матеріал виробляє голуб Юра. Його професійні обов’язки не хитрі.

Колір залежить від того сухий чи вологий послід, каже Марія. Вона використовує екскременти лише свого голуба, бо знає, що він здоровий.

«Коли матеріальчик з витримкою, я працюю в масці. Бо інакше там можна вмерти, але не сьогодні. Сьогодні у нас свіжачок», – каже вона.

Послід Марія заливає епоксидкою. Каже, що розробила свій спеціальний метод. Його поки не розголошує, бо хоче запатентувати. Обов’язково кожному шару треба дати просохнути, тому іноді створення такої прикраси займає декілька днів.

Як виникла ідея робити прикраси з пташиного посліду? У Марії відповідь проста.

«Іноді потрібно не думати, іноді потрібно спробувати зробити»,  – каже вона.

Та за жартами стоїть історія, яку Марія називає доленосною. Бо хоч птахів вона любила завжди, але з голубами раніше не жила. Усе розпочалось з її батька.

«В мене батько був алкогольно-залежною людиною і велику частину життя я була на нього дуже зла. Він ніяк не брав участі в моєму вихованні і спілкувались ми лише тоді, коли я до нього приїжджала і вже після коледжу я приїжджала до нього і він мене запитував в якому я класі навчаюсь», – пригадує дівчина.

Батько Марії рано помер. Від нього у спадок залишилась квартира у Києві. А разом і з нею борги у сто тисяч гривень.

«Коли в замочну скважину вставляла ключ, звідтіля полетіло пір’я. Там була просто тьма голубів. За туалетом я знайшла гніздо в якому було двоє мертвих пташенят і одне напівживе, я це пташеня взяла, це і був Валєра. Це був мій перший голуб», – розповіла вона.

Перший, бо після Валєри були Гоша, Ігор, Євген, Гєна, Юля і ще багато тих кого не пам’ятає. І навіть декілька ворон. Марія підбирала всіх птахів, яким необхідна була допомога.

З питань догляду за голубами Марія радилась з орнітологом з київсього зоопарку. Дівчина лікувала птаха. І творила. Теж надихаючись ним. Так з’явився арт-бренд Валєра.

«Я намалювала першого голуба і чомусь я собі так придумала шо це Валєра-дєпутат. І мене друзі запитали, а чого це Валєра дєпутат? Ну, тому що літав Валєра над Києвом, дивився як люди живуть і зрозумів Валєра, що він тоже може буть дєпутатом. Бо він також може срати на людей», – жартує дівична.

І понеслось. Картини, футболки, горнятка, прикраси. Все це стало основою гівняного арту, так назвала свою творчість сама мисткиня.

Усіх птахів Марія виліковувала, та відпускала. Вони звикали до зграї та з часом залишали дім. Останнім був Юра. Його Марія підібрала на вулиці. У нього зламане крило і відсутній один палець на нозі.

«У нас шелтери дозволені за законом України тільки для котів та собак, та для ведмедів чомусь, для птахів немає нічого. Все, що мені вдалось знайти – це люди, які самоорганізовуються. Приблизно по всій країні у нас таких шелтерів біля восьми», – каже Марія.

Саме таким притулкам для птахів допомагала Марія. Гроші звісно ж з власного бренду. Та згодом усі плани зруйнувало повномасштабне вторгнення. Марія, голуб Юра, два папуги та собака знайшли прихисток у Швейцарії. Там дівчина продовжує творити. Та виручені гроші тепер донатить на інших птахів. На птахів, які боронять нашу землю.

«Я хочу у майбутньому також свій прихисток для птахів, хочу допомагати таким прихисткам. Саме птахам-інвалідам. Але я розумію, що якщо, не дай бог, ця сволота, яка прийшла до нас додому і хоче забрати у нас батьківщину, то якщо у нас не буде дому, то де-інде я не хочу реалізовувати цю ідею», – каже дівчина.

Вона хотіла допомагати птахам. І тих, яких сама прихистила і тих, яких інші. Намагался привернути увагу до відсутності притулків для птахів. Та така допомога під час війни відійшла на інший план. Про таких кажуть, вона робить гроші з гів… повітря. Одна прикраса може вартувати сімсот і більше гривень. А Марія ще й почала створювати декоративні тарілочки. Ідей, каже, ще багато.

Юліана Діткун