Як Орбан перетворився на ізгоя Європейського Союзу, йшлося у сюжеті КИЇВ24.

Віктор Орбан – старожил європейської політики. 2022 року він та його партія Фідес виграли парламентські вибори й Орбан вп’яте став прем’єром. Тоді він заявив, що для перемоги на виборах йому довелося битися і з лівими силами, й з усіма організаціями імперії Сороса, з Брюсселем і навіть президентом України Володимиром Зеленським. Тоді з успіхом у цих битвах Орбана привітав і найбільший друг Володимир Путін. І менші друзі та союзники — консерватори з Польщі. Там заявили, що Угорщина йде за «проєвропейським курсом».

Однак так званий проєвропейський курс Орбана — дуже сумнівна річ. Угорщина вже 20 років входить до Євросоюзу і живе коштом європейських дотацій, але торік Орбан порівняв членство Угорщини у Євросоюзі з окупацією Радянським Союзом у 1956 році. І заявив, що Брюссель прагне позбавити Угорщину її ідентичності.

«На щастя, те, що колись було трагедією, тепер у кращому разі комедія. На щастя, Брюссель — не Москва. Москва була трагедією. Брюссель — це просто погана сучасна пародія», – заявив він.

На цей випад різко відповів голова дипломатії ЄС Жозеп Боррель, який заявив, що «ніхто не змушує Угорщину бути членом ЄС».

Віктор Орбан в Європейському Союзі завжди проти. Адже після 24 лютого 2022-го року угорський прем’єр пішов в опозицію до всього ЄС. Він критикує абсолютно всі ініціативи Євросоюзу: виступає проти надання зброї Україні та блокує фінансову допомогу, послаблює антиросійські санкції, не пускає Швецію до НАТО.

Така антиукраїнська й пропутінська риторика і поведінка Орбана виявилася надто радикальною навіть для його колишніх правих союзників. І зрештою від нього відвернули усі європейські друзі — спочатку консерватори Італії, а згодом і Польщі.

А коли у жовтні минулого року Орбан прилетів до Китаю, де зустрівся з російським президентом та потиснув йому руку, — навіть проросійськи налаштований щойно обраний прем’єр Словаччини Роберт Фіцо почав сторонитися Орбана. Угорський прем’єр остаточно відштовхнув від себе консерваторів Європи, але ще більше зблизився з Путіним. Політику якого ще недавно засуджував за війну з Грузією. А тепер остаточно продався за газові плюшки.

Це рукостискання з Путіним у Пекіні дуже розлютило керівників країн ЄС. В Європі не розуміють, як можна тиснути руку злочинцеві.

На початку своєї прем’єрської кар’єри у 1998 році, Орбан намагався уникати поїздок до Росії та вважався одним із найбільш антиросійськи налаштованих політиків Європи. У 2008 році він засудив військове вторгнення Росії до Грузії та закликав якнайшвидше прийняти до НАТО Грузію та Україну.

Однак після виборів 2010 року позиція Орбана різко змінилася. Кажуть Кремль має на нього компромат. За непідтвердженими даними, Орбан свого часу нібито отримав хабар у мільйон німецьких марок. І у Путіна є відеодокази.

Тепер Угорщина стає головним ізгоєм ЄС. Колишній ліберал і противник Росії уже став нерукостислим. Євросоюз частково заморозив фінансування Угорщини через виявлені проблеми в галузі верховенства закону та захисту прав людини. Через це Будапешт уже не отримав майже 22 мільярди євро.

Орбан вкрай злий на ЄС і тепер намагається шантажувати Союз через НАТО — це єдиний шанс щось виторгувати. Він розуміє, що без Євросоюзу Угорщина просто не виживе, бо є однією з найбільш дотаційних в Європі. В країні сьогодні понад два мільйони людей живуть за межею бідності. Голова угорської громади Києва Тібор Томпа заявляє, що в Угорщині — найбільша корупція в Європейському Союзі. А всі гроші, які були виділені ЄС, фактично були розкрадені урядом Орбана або спрямовані в олігархічні структури.

«Це факт, що Угорщина за часів Орбана стала жебраком Європи і не може існувати без дотацій Європейського Союзу», – наголосив він у коментарі КИЇВ24.

Що буде із грошима для Угорщини — скоро дізнаємось. ЄС більшістю голосів уже проголосував за те, що Угорщина не має права очолювати Європейський Союз з другої половини 2024 року. Тож самотній Орбан потроху почав шукати нових друзів подалі від ЄС. Вигнанця занесло аж у Казахстан.