Як вона працює, йшлося у військовому блозі  Андрія Стельмаха на КИЇВ24.

Вони ще не доїхали до України, проте наші експерти вже назвали їх шахедобійками. Велика Британія у рамках нового пакету військової допомоги на 123 мільйони доларів надсилає зенітні установки. Їхню кількість поки не називають. Це абсолютно нова система, яку британські розробники представили минулого року.

Британці вперше публічно продемонстрували MSI-DS Terrahawk Paladin у вересні 2022 року, а оновлену на початку цієї осені. Комплекс спеціально створили аби ефективно боротись з дронами. Вона вражає як нано- та мікродрони, так і великі тактичні бойові безпілотники.

Авіаційний експерт Валерій Романенко розповів, що знищення дронів цією системою є найдешевшим способом.

«Загалом це типове майже класичне рішення направлене на гарантоване знищення безпілотних літальних апаратів, а також з опцією знищення крилатих ракет. Але це при найвигідніших умовах, які можуть скластись. При чому знищення безпілотників найдешевшим способом», – підкреслив він.

Установка особлива тим, що в неї вбудовані датчики та системи для пошуку, виявлення та захоплення повітряних, наземних або морських цілей на невеликі відстані. Точність вогню забезпечує оптикоприцільна станція SATOS. Вона має вбудований тепловізор та лазерний далекомір. Система також підтримує автосупровід цілі. Є в Terrahawk Paladin і 4 РЛС. Вони дозволяють вести огляд на 360 градусів. За словами Романенка, роботі цих антен дуже важко завадити радіоперешкодами.

Для знищення цілей Terrahawk Paladin використовує 30 міліметрову артилерійську гармату Мк-44 Bushmaster. Вона використовує всі типи стандартних боєприпасів стандарту НАТО, бронебійні, осколково-фугасні та бронебійні підкаліберні. Її темп вогню – 200 пострілів за хвилину, а магазин вміщує по 400 набоїв у двох барабанах, по 200 на кожен. Її ефективна дальність стрільби – 2 кілометри для фугасних і бронебійних снарядів.

«Гармата загалом дуже цікава. Вона за принципом дії відрізняється від російської гармати, яка встановлена і на Панцирі, встановлена на російських бронетранспортерах. В неї трішечки інший принцип дії. Перезаряджання йде не силою віддачі, а за допомогою електродвигуна через таку ланцюгову передачу. Це дозволяє гарматі бути більш легкою. Якщо вона легше, вона більш мобільна, легше її розвертати», – відзначає експерт.

Серед іншого, гармата може вести вогонь програмованими боєприпасами. Вони оснащені безконтактним радіопідривачем з програмованим датчиком наближення. Тобто снаряд розривається на сотні маленьких уламків перед самою ціллю. За такою самою схемою працюють і австралійські Slinger, які Україні передала Австралія.

І це не все озброєння, яке має Terrahawk Paladin. До установки можна інтегрувати додаткові засоби знищення, такі як ракети з напівактивним наведенням APKWS. Це вже перетворює систему на повноцінний зенітно-ракетний комплекс. Така ракета має дальність до 5 кілометрів. Розвиває швидкість до 3600 кілометрів на годину. Має інерційну систему управління.

«Завдяки лазерному каналу можна підключити ще й ракети. Є такі ракети APKWS це дуже прості ракети, які зараз передали для наших гелікоптерів, 70-міліметрові ракети Hydra 70, вони некеровані, але на них можна встановити головку самонаведення лазерну. У цьому разі ці ракети стають керованими і будуть наводитися туди, куди вказує промінь радара цієї системи», – уточнив Романенко.

Система працює від генератора, який забезпечує її електропостачання. Для безпеки екіпажу управління здійснюється дистанційно. І можливе у найменш підготовлених місцях, наприклад, на березі річки. Комплекс Terrahawk Paladin можна розміщувати як стаціонарно, так і перевозити на вантажному автомобілі. Для обслуговування достатньо двох людей – один шукає цілі, інший знищує.

«Найбільш корисна буде при прикритті якихось командних пунктів і складів, щоб там не з’являлися ворожі розвідувальні безпілотники. Дронами стріляють лише по великих містах, або по якихось інфраструктурних об’єктах. Прямо на лінії фронту їх буде використовувати важко, бо вони неброньовані», – вважає експерт.

Із усього пакету військової допомоги від Великої Британії у 123 мільйони доларів, саме на 86 з них будуть комплекси Terrahawk Paladin. Про їхню точну вартість розробник не оголошує інформацію, але це значно дешевший спосіб збивати російські безпілотники ніж великими ЗРК, які мають дороговартісні ракети.

Андрій Стельмах