Три десятки врятованих з вогню унікальних полотен Марії Примаченко берегли від чужих очей понад пів року. 25 – го лютого у містечко Іванків, що на Київщині зайшли росармійці. І однією з перших цілей окупантів став краєзнавчий музей, приміщення розстріляли з танка.  Про це йшлось в сюжеті телеканалу «Київ».

Місцеві довго не думали: троє чоловіків, серед яких був і Ігор, вскочили всередину через вікно й почали витягати з вогню найцінніше. На щастя, працівники завчасно зняли зі стін полотна Примаченко і склали в одному із залів. Картини передавали по одній, і встигли врятувати усі, доки стеля палаючого музею не почала обсипатися на голови, пригадує чоловік. Він каже, вчинити інакше просто не могли.

Дивовижну історію порятунку Ігор розповідає стоячи біля останнього врятованого ним полотна. Це картина, яку Примаченко подарувала на день народження Іванкова, понад 30 років тому. Екскурсію для тих кому вперше після повномасштабного вторгнення пощастило побачити врятовані малюнки проводить правнучка художниці. Каже, на полотнах видно наслідки такої вимушеної евакуації. Але Анастасія Примаченко переконана – зможуть усе реставрувати.

Врятований фантастичний світ Марії Примаченко планують знову повернути до Іванкова у відбудований музей. Проектом передбачено повністю відновити приміщення, яке спалили росіяни. Фасад оздоблять розписом фрагментів із картин художниці. Гроші на відновлення будуть просити у міжнародних партнерів. Голова Київської військової обласної адміністрації Олексій Кулеба каже, що вже підрахували і на це знадобиться близько 10 мільйонів гривень.

У рідному селі художниці – Болотня, хочуть зробити цілий арт-комплекс. Його зведуть на місці, де жила і творила видатна художниця. Усі роботи планують закінчити до кінця 2023 року.

Відновлюватимуть і розбудовуватимуть на лише музей та комплекс, присвячені Марії Примаченко, адже на Київщині росіяни знищили шість об’єктів культурної спадщини. Загалом було зруйновано внаслідок російського вторгнення 450 різних пам’яток та об’єктів української культури.

Олена Ровенчук

Фото: МКІП