День пам’яті та примирення був встановлений Указом Президента України від 24 березня 2015 р. № 169/2015 для вшанування подвигу Українського народу та його визначного внеску у перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні.
Друга світова війна стала найбільш кривавою війною в історії людства, призвівши до загибелі від 50 до 85 мільйонів людей та масштабних матеріальних і культурних втрат.
Тривалий час гаслом відзначення Дня пам’яті та перемир’я в Україні було «Ніколи знову». Та початок широкомасштабного вторгнення росії показав, що світ може знову стояти на порозі нової світової війни. Після Другої світової війни переможці покарали нацистську Німеччину і її союзників. Та початок війни був би неможливим без радянсько-німецького пакту від 23 серпня 1939 р. і таємного протоколу до нього про розподіл сфер впливу. Радянський союз вступив у Другу світову війну на боці нацистської Німеччини, окупувавши з санкції Адольфа Гітлера території Польщі і Фінляндії, країни Балтії, Західну Україну, Північну Буковину і Бессарабію, проте залишився наприкінці війни у таборі переможців. Комуністичне зло не було покаране, і наслідки цього для Європи стали страшними. Досі ідеологічна спадкоємиця СРСР – російська федерація – окуповує інші країни, чинить воєнні злочини і поширює світом брехню, якій позаздрили б пропагандисти Гітлера. Зараз російська агресивна політика, як і впродовж 1939–1945 рр. нацистська, загрожує мирному існуванню всієї планети.