Про це розповіла в етері КИЇВ24 заступниця голови КМДА Марина Хонда.
По-перше, відповідно до законодавства, Офіс уповноваженого з прав людини має юрисдикцію тільки на території України. В центрах, де перебувають діти за кордоном, немає повноважень в офісу Омбудсмана.
Марина Хонда зазначила, що створено “Держдіти” та Національна соціальна служба, однак жодного закону про процедуру перевірки — немає.
Другий момент, що таке моніторингова група. Я намагалася знайти, можливо я пропустила новий закон. Чим регулюється моніторинг перебування дітей за кордоном? На сьогодні у нас створено “Держдіти” та Національна соціальна служба. Але жодного закону про процедуру перевірки — немає. Виявляється, що це була група парламентського контролю. Парламентський контроль здійснюється на території України. Що це був за виїзд, яка його форма, які нормативні документи? Я для себе не розумію.
Заступницю голови КМДА обурюють звинувачення в “зникненні дітей”. Вона наголошує, що ті, хто зараз висуває звинувачення не були присутніми під час евакуації. Вони не бачили, як все відбувалось. А на кордоні їм відповіді не дали, оскільки в них не було достатньо повноважень.
Чому виникають коментарі допустили чи ні? Приїжджають люди в суботу, підходять до центру. Німецька сторона говорить, що діти у них. Їх не пускають, бо не зрозуміло хто ці люди. Спілкуються з кимось зі співробітників, який не може володіти всією інформацією. Робиться висновок і нас звинувачують, що кудись ділися діти. Мене обурює питання дітей. Я чітко пам’ятаю, шкода що люди які влаштовують перевірки не були присутні, коли ми евакуйовували цих дітей, як приймалися рішення. Ми для себе не можемо зробити правовий висновок: “так що ж це було?”.
Вивезення дітей-сиріт: прокуратура розпочала розслідування
За заявою Офісу Омбудсмана про незаконний виїзд за кордон родичів керівництва Служби у справах дітей розпочато розслідування.
Нагадаємо, що уповноважений Ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що київські чиновники могли відправити своїх близьких родичів за кордон під виглядом супроводу для дітей-сиріт та дітей, які залишились без батьківського піклування.
За словами Омбудсмана, у березні 2022 року 68 дітей-сиріт та дітей без батьківського піклування вивезли з Центру соціально-психологічної реабілітації дітей №1 міста Києва до молодіжного табору у місті Вупперталь (Німеччина).
У супроводі з ними поїхали 20 осіб. Однак, коли представники Офісу уповноваженого з прав людини навідалися до табору, їх не пустили. Виявилося, що на території є лише німецькі представники, а от українських, які супроводжували дітей – немає. Окрім того, виявилося, що 13 дітей “зникли”, адже у табір привезли усього 55 осіб, а не 68.
Про подробиці справи ми писали детальніше в нашому матеріалі.