Про це свідчить звернення АН вищої школи України, яке оприлюднило видання “Новинарня”.
Організація стверджує, що нині немає авторитетних, визнаних світовою науковою спільнотою досліджень, які б засвідчували серйозний негативний вплив сезонного переведення годинників на фізіологічний і психологічний стан людини.
“І це є цілком зрозумілим: адже десятки мільйонів людей, регулярно подорожуючи по всьому світу, змінюють годинні зони не двічі на рік, а значно частіше, й не на одну годину, а на більший часовий інтервал”, — заявив президент Академії наук та доктор фізико-математичних наук Олександр Наконечний.
За його словами, питання зменшення енергетичних витрат на освітлення залишається актуальним, що зафіксовано, зокрема, й рекомендаціями Європейської економічної комісії ООН. Тому низка держав досі практикують переведення годинникових стрілок у літні місяці. Так роблять майже в усіх штатах США, провінціях Канади, Великій Британії та всіх державах ЄС. Водночас відмовилися від використання літнього часу Росія, Білорусь і Китай.
Користь від законопроєкту неможливо пояснити з погляду астрономії, вважає очільник організації. Ухвалення закону означатиме, що наприкінці червня в Києві відтепер світатиме вже о 3-й годині ранку, а сутенітиме о 8 вечора (зараз — о 04:00 та о 21:00 відповідно).
“Це відчутно збільшить витрати установ, підприємств і домогосподарств на електричне освітлення у вечірні години навесні, влітку та восени, що матиме особливо відчутний ефект в умовах постійних відключень електроенергії, спричинених руйнуваннями енергетичної інфраструктури”, — заявив Наконечний.
А от у ранкові години, вважає науковець, сонячне світло витрачатиметься марно.
Як стверджує вчений, законопроєкт ухвалили з формальними експертними висновками міністерств, але без глибоких фахових експертних висновків наукової спільноти, зокрема НАН України, НАМН України та провідних університетів.
У своєму зверненні Наконечний назвав законопроєкт “суто популістським, шкідливим для економіки й антиєвропейським по суті”. Водночас він закликав Зеленського доручити уряду утворити робочу групу з фахівців-науковців для опрацювання пропозицій щодо вдосконалення системи обчислення часу в Україні.
Нагадаємо, Верховна Рада 16 липня підтримала скасування переведення годинників на літній та зимовий час в Україні, мотивуючи це рішення “турботою про здоров’я українців”. Зауважимо, що розмови про припинення переведення годинників ведуться в Україні вже не перше десятиліття – вперше про це заговорили ще у 1990-х роках.