Подробиці розповів в ефірі КИЇВ24 експерт з телекомунікацій Олександр Глущенко.

Об’єкти, де знаходяться базові станції, де знаходиться проведення, повинні бути об’єктами критичної інфраструктури, де електрику не повинні вимикати. Тому що, наприклад, у мене коли на районі вимикається світло, всі будинки темні, парк горить, вулиця горить, гуртожиток світиться і по лінії бігає електрика, але на виході, на відводі просто стоїть якийсь перемикач, який далі в будинок не випускає. Ця сама ситуація повинна була бути й з об’єктами для зв’язківців, і на базову станцію енергетика повинна була приходити.

Також Олександр Глущенко зазначив, що у листі Держспецзв’язку до мобільних операторів йдеться про те, що оператори десь мають “знайти альтернативний гігават” – це можуть бути акумулятори, генератори тощо. Однак для цього потрібно провести тендер, замовити обладнання, привезти його в Україну і потім розвезти на кожну станцію по усій країні.

Тут виникає головне питання – у кожного оператора зв’язку є або його власне приміщення, або орендоване, якщо це базова станція, то це або ділянка землі, або якась площа на якомусь окремому будинку. Кожне розширення – це окрема бюрократична робота й тут ми стикаємося з ситуацією, коли на умовному будинку мешканці кажуть “Ні, а нам не потрібно, щоб тут стояв генератор, ми не хочемо” й починаються ці перипетії. Давайте будемо реалістами. Виконати цей лист в ті терміни, в нинішніх реаліях сьогодення неможливо.

Через такі проблеми з логістикою, недостатньою правовою базою та іншими нюансами, цей лист від Держспецзв’язку виконати буде вкрай складно, майже неможливо. Однак замість допомоги від держави, мобільних операторів очікують штрафи за це.

Нагадаємо, Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації зобов’язала операторів до 1 лютого 2025 року забезпечити роботу мереж під час планового, аварійного або вимушеного відключення електропостачання упродовж 10 годин.  До 1 грудня 2024 року оператори на 25% своїх базових станцій мають забезпечити безперебійну роботу на 72 години.

У компаніях мобільного зв’язку вже відреагували на  ситуацію та зазначили, що зробити такий обсяг роботи у такий малий термін майже неможливо. Для цього доведеться змінювати усю інфраструктуру компанії та тісно взаємодіяти з енергетиками, які не факт, що зможуть приділити на це час.