Про це пише Financial Times.
Україна має у своєму розпорядженні найбільші підземні сховища газу (ПСГ) в Європі, і минулого року компанії ЄС зберігали в них свої запаси газу. Однак після того, як навесні росіяни здійснили цілеспрямовані ракетні обстріли наземної інфраструктури низки ПСГ, європейські обсяги газу в Україні в червні та липні впали до лише однієї десятої від обсягів, що зберігалися за той же період минулого року.
За даними агентства Argus, іноземні компанії закачали у сховища в Україні лише 15,4 млн кубометрів у червні й 51,9 млн кубометрів у липні. У 2023 році було 102,7 млн кубометрів і 586,6 млн кубометрів відповідно.
Резервуари з газом розташовані глибоко під землею, що захищає їх від ударів. Але трейдерів відлякують удари по наземній інфраструктурі України.
Марко Заальфранк, керівник відділу європейської торгівлі в енергетичній групі Axpo, пояснив, що голова проблема – не у втраті газу, а в неможливості його підняти, коли буде бажання і потреба.
У коментарі для LIGA.net голова правління НАК “Нафтогаз України” Олексій Чернишов заявив, що із закачуванням та відбором газу проблем немає, сховища працюють у звичайному режимі, попри кілька ракетних ударів у березні-квітні.
Звісно, атаки мають певні наслідки, але наше підприємство “Укртрансгаз” постійно займається відновленням та ремонтом пошкоджених об’єктів. Крім цього, ми працюємо над їх додатковим захистом.
“Якщо не буде введено якихось додаткових стимулів для зберігання газу в Україні, важко зрозуміти, як європейські трейдери повернуться”, – вважає Наталія Філдінг, голова відділу в Argus.
Транзит газу з РФ
На тлі військової операції в Курській області ціни на газ у Європі у середу, 7 серпня, різко зросли.
Газовимірювальна станція “Газпрому” розташована біля автомобільного пункту пропуску на кордоні з Україною, де увесь день тривали бої. Вона є ключовим об’єктом на шляху транзиту газу в Європу та єдиною точкою, куди газ надходить до України. Попри бої, в “Газпромі” повідомили, що транзит не припинявся, але бідкаються, що ціна на газ дуже зросла через бойові дії.
Європа, як і раніше, конкурує з Китаєм за звання головного покупця трубопровідного газу “Газпрому”, навіть через два роки після того, як вторгнення Росії в Україну призвело до скорочення постачання енергоносіїв на Захід.