Про це йдеться у заяві кінорежисерки, директорки PÖFF Тііни Локк.
Сюжет стрічки “Глухі коханці” розгортається довкола росіянина та українки, які зустрічаються у Стамбулі. Їхні стосунки починаються з симпатії, але війна в Україні приносить конфлікт і в їхнє життя, що завершується актом насильства з боку хлопця. Тому дівчина йде від нього.
“Фільм буде показаний на PÖFF, тому що він художньо і змістовно дуже яскравий і дає можливість говорити про проблеми, які є гарячими цієї миті”, — заявила Локк в інтерв’ю для естонської громадської телерадіомовної компанії (ERR)
За її словами, саме на PÖFF відбудеться світова прем’єра “Глухих коханців”. Вона додала, що фільм ще ніхто не бачив, але, на її думку, розпочалася величезна наклепницька кампанія.
“Цей фільм піддається запеклим нападкам з боку російських опозиціонерів, білорусів і українців, чиї погляди, звичайно, дуже різні, і цей фільм також можна інтерпретувати дуже по-різному, в чому і полягає його чарівність”, — підкреслила вона.
У заяві йдеться, що “Глухі коханці” не є російським фільмом, оскільки його автор, Борис Гуц, покинув Росію після початку повномасштабного вторгнення, і нині живе у Сербії. А також він “неодноразово виступав проти війни, яку розв’язала Росія, і проти режиму Путіна”.
“Фестиваль «Темні ночі» завжди підтримував різноманіття поглядів і був відкритий для всіх незалежних кінематографістів, чиї роботи відображають демократичні цінності. Наш фестиваль — це простір для різних поглядів, для дискусій і суперечок — так, у цьогорічній програмі представлені фільми Ізраїлю та Палестини. Ми також показували фільми російських і білоруських режисерів, які живуть у вигнанні і представляють погляди, протилежні офіційним доктринам їхніх країн. Те саме стосується і грузинських режисерів, які виступають проти цензури у себе на батьківщині”, – йдеться у заяві.
Разом з тим з програми Standing with Ukraine фільм прибрали.
“Фільм приводить до висновку, що кохання між українською дівчиною та російським хлопцем в умовах війни неможливе і, як каже героїня у фіналі, зміниться це не раніше, ніж через 100 років. Охочі можуть побачити в цьому метафору, де Україна відмовляється від Росії як від імперії, що використовує насильство”, — зазначає фестиваль.
Нагадаємо, Міністерство закордонних справ України закликало організаторів переглянути можливість скасувати покази стрічки.
Держкіно у власній заяві зазначило, що показ російських фільмів “несе ризик пропаганди, яка виправдовує агресію і може бути частиною інформаційної стратегії агресора”.
До цих заяв приєднався й Одеський міжнародний кінофестиваль.